اشتباه در انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۸

هر چند انتخاب رشته کارشناسی ارشد مرحله ای سرنوشت ساز بوده و تاثیر بسزایی در اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد دارد اما برخی داوطلبان به دلیل بی دقتی و عدم آگاهی از نحوه تکمیل فرم انتخاب رشته ، نتیجه مناسبی کسب نکرده و همین امر نارضایتی آن ها را به دنبال خواهد داشت . سال گذشته سازمان سنجش برای این دسته از داوطلبان قابلیتی فراهم کرده بود که بر اساس آن می توانستند درخواست تجدید نظر در انتخاب های خود را داشته باشند . بررسی اشتباه در انتخاب رشته کارشناسی ارشد فقط مختص چند مورد خاص می باشد که عبارتند از :

درخواست تغییر دوره قبولی
درخواست به حد نصاب نرسیدن محل قبولی
درخواست مجوز شرکت در آزمون سال بعد
درخواست بررسی اولویت های بعدی
در ادامه به بررسی هر یک از موارد فوق الذکر پرداخته و در انتها نحوه ثبت درخواست بررسی اشتباه در انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۸ را توضیح می دهیم .

 

درخواست تغییر دوره قبولی کارشناسی ارشد ۹۸

درخواست تغییر دوره قبولی مختص داوطلبانی است که در رشته محلی پذیرفته شده اند اما از دوره مربوط به آن رضایت ندارند . به طور مثال داوطلبی در دوره روزانه رشته محلی پذیرفته شده اما درخواست تغییر دوره به شبانه یا پردیس خودگردان را دارد . مسلما موافقت با این درخواست به عوامل مختلفی از جمله ظرفیت پذیرش دوره مورد نظر ، موافقت دانشگاه محل قبولی و … بستگی دارد .

 

درخواست به حد نصاب نصاب نرسیدن محل قبولی کارشناسی ارشد ۹۸

طبق تجربیات سالیان گذشته ممکن است امسال نیز با داوطلبانی مواجه باشیم که در یکی از رشته محل های انتخابی خود پذیرفته شده باشند اما در هنگام مراجعه به دانشگاه محل قبولی به دلیل ” به حد نصاب نرسیدن ” موفق به ثبت نام نشوند . این داوطلبان می توانند اعتراض خود را در سیستم سازمان سنجش ثبت کرده و با انتخاب گزینه ” به حد نصاب نرسیدن محل قبولی ” به دنبال راه چاره ای از سوی این سازمان باشند . سازمان سنجش معمولا برای این دسته از داوطلبان دانشگاه دیگری را برای ثبت نام معرفی می کند .

درخواست مجوز شرکت در آزمون سال بعد کارشناسی ارشد ۹۸

طبق قوانین مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد در صورتی که داوطلبی در دوره روزانه پذیرفته شود ، حق شرکت در آزمون کارشناسی ارشد سال بعد را نخواهد داشت . هر چند این نکته مهم هر ساله در دفترچه های ثبت نام و انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد درج می شود اما هم چنان با داوطلبانی مواجه هستیم که به دلیل اشتباه در انتخاب رشته کارشناسی ارشد در دوره روزانه رشته محلی پذیرفته می شوند که علاقه ای به ثبت نام در آن ندارند . این داوطلبان با انتخاب گزینه ” مجوز شرکت در آزمون سال بعد ” می توانند محرومیت خود را رفع نموده و بدون هیچ مشکلی ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ را انجام دهند .

درخواست بررسی اولویت های بعدی کارشناسی ارشد ۹۸

در کارنامه نهایی کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ رتبه اکتسابی داوطلب به همراه رتبه آخرین نفر قبولی درج می شود . مزیت کارنامه سبز کارشناسی ارشد این است که تنها رشته محل قبولی داوطلب نشان داده نمی شود بلکه تمامی انتخاب های داوطلب به ترتیب و با جزئیات درج می شود . از این رو متقاضیان می توانند شانس قبولی خود در انتخاب های پایین تر را نیز مشاهده نمایند . در صورتی که داوطلبی از رشته محل قبولی خود رضایت نداشته و قصد بررسی اولویت های بعدی خود را دارد می تواند گزینه ” درخواست بررسی اولویت های بعدی ” را انتخاب نموده و در کادر مقابل آن کد رشته محل مورد نظر خود را وارد نماید . این کد عددی ۵ رقمی است که از کارنامه نهایی ارشد ۹۸ قابل استخراج می باشد . ضمنا قبل از درج کد رشته محل مورد نظر حتما کارنامه نهایی را مورد بررسی قرار داده و مطمئن شوید که شانس قبولی در آن رشته محل را دارید .

 

نحوه ثبت درخواست بررسی اشتباه در انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۸

برای ثبت درخواست بررسی اشتباه در انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۸ می بایست به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مراجعه کرده و از منوی سمت چپ گزینه ” ورود به سیستم پاسخگویی ” را انتخاب نمایید . در صورتی که تاکنون در این سیستم ثبت نام نکرده اید با کلیک بر روی گزینه ” عضویت در سایت ” یک حساب کاربری برای خود ایجاد نمایید . برای اطلاعات بیش تر در این خصوص مطالعه مقاله نحوه ثبت درخواست سایت در سازمان سنجش را به داوطلبان توصیه می کنیم .
در هنگام ثبت درخواست جدید در زمان اعلام نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ گزینه ای با عنوان ” بررسی اشتباه در انتخاب رشته و تقاضای بررسی اولویت بعدی ” در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت . پس از انتخاب این گزینه وارد صفحه ای خواهید شد که می بایست شماره داوطلبی و شماره پرونده خود را وارد نمایید .

ممکن است این سوال برای داوطلبان پیش آید که آیا امکان ثبت دو درخواست وجود دارد ؟ بله . به طور مثال در صورتی که داوطلبی هم زمان درخواست ” تغییر دوره قبولی ” و ” بررسی اولویت های بعدی ” را بدهد هر دو درخواست او بررسی می شود اما مشخص نیست با کدام یک از درخواست های او موافقت شود . به علاوه هر داوطلب تنها یک بار حق ثبت درخواست بررسی اشتباه در انتخاب رشته کارشناسی ارشد را دارد .

مطالب مشابه...

0 افکار در “اشتباه در انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۸”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *