انتخاب رشته دکتری ۹۸

بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور دکتری و مطلع شدن داوطلبان از تراز کسب کرده خود با توجه به مندرجات کارنامه دکتری ، زمان انتخاب رشته دکتری دانشگاه های سراسری فرا می رسد و داوطلبان می بایست با توجه به گروه آزمایشی خود ، لیست رشته محل های مورد نظرشان را در فرم ۵۰ تایی انتخاب رشته در سایت سازمان سنجش وارد نمایند . به دلیل به وجود آمدن تغییراتی در آزمون دکتری سراسری و دانشگاه آزاد سردرگمی و سوالات زیادی برای داوطلبان دکتری به وجود آمده است و برای پاسخ به تمامی سوالات متقاضیان آزمون دکتری تصمیم به نگارش این مقاله گرفته ایم . در ادامه این مقاله زمان ، شرایط و روش گزینش داوطلبان در انتخاب رشته دکتری ۹۸ را بیان می کنیم .

زمان انتخاب رشته دکتری ۹۸

پس از برگزاری آزمون دکتری در اسفند ۹۷، کارنامه ای شامل نمرات خام و تراز و سایر موارد مورد نیاز برای داوطلب در هفته آخر فروردین ماه ۹۸ صادر می شود که داوطلبان می توانند با توجه به ضوابط و مندرجات کارنامه دکتری در صورت مجاز بودن به انتخاب رشته ، در نیمه اول اردیبهشت ماه ۹۸ نسبت تکمیل فرم انتخاب رشته اقدام نماید . داوطلبان باید توجه داشته باشند که انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد و انتخاب رشته دکتری سراسری به صورت جداگانه به ترتیب در سایت های سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org و سایت آزمون به آدرس azmoon.org انجام می شود .

شرایط انتخاب رشته دکتری ۹۸

داوطلبانی که دارای شرایط زیر هستن ، می توانند در زمان مقرر شده از سوی سازمان سنجش در انتخاب رشته دکتری ۹۸ شرکت کنند :
۱. در آزمون دکتری ۹۸ ثبت نام کرده باشند .
۲. کارت ورود به جلسه آزمون دکتری ۹۸ را دریافت کرده باشند .
۳. در جلسه آزمون دکتری ۹۸ حاضر شده باشند .
۴. حداقل در یکی از دوره های روزانه ، سایر دوره ها ( شامل شبانه ، پیام نور ، غیرانتفاعی ، مجازی و دانشگاه آزاد اسلامی ) و یا بورس اعزام به خارج از کشور ، مجاز به انتخاب رشته شده باشند .
لازم به ذکر است هر داوطلبی ممکن است در یک یا چند دوره مجاز به انتخاب رشته اعلام شده باشد یا به طور کلی در هیچ دوره ای مجاز به انتخاب رشته نباشد .

روش گزینش داوطلبان در انتخاب رشته دکتری ۹۸

بعد از اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری ۹۸ ، وضعیت علمی داوطلبان به صورت کارنامه دکتری و بر اساس نمره کل ( تراز ) که با توجه به ضرایب دروس امتحانی ، سهمیه آزمون دکتری داوطلب و کدرشته داوطلب محاسبه شده است ، بر روی وب سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود .
گامی بعدی پذیرش داوطلبان به این صورت است که پس از اعلام نتایج اولیه داوطلبان باید با توجه به اطلاعیه های منتشر شده از سوی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در صورت کسب حدنصاب علمی لازم و شرایط اعلام شده به دانشگاه های مورد نظر برای انجام مرحله ارزیابی تخصصی که همان مصاحبه دکتری ۹۸ می باشد ، مراجعه کنند .
پس از برگزاری مصاحبه دکتری ، دانشگاه فهرست اسامی افرادی که در جلسه مصاحبه حضور یافتند را به همراه نمره ای که در مصاحبه کسب کرده اند به سازمان سنجش می فرستد و در آخر سازمان سنجش اسامی پذیرفته شدگان نهایی را با توجه به تراز نمره آزمون و تراز مصاحبه علمی در قالب اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری ۹۸ بر روی سایت خود قرار می دهد .

مشاوره انتخاب رشته دکتری ۹۸

مطالب مشابه...

0 افکار در “انتخاب رشته دکتری ۹۸”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *