برنامه ریزی آزمون دکتری دانشگاه آزاد

با توجه به اینکه آزمون دکتری دو مرحله ایست و قسمتی از نمره این آزمون مختص نمره کتبی می باشد ( در دکتری آموزشی پژوهشی ۵۰ درصد و در دکتری پژوهش محور ۳۰ درصد ) ، کسب نمره کل بالا ( تراز ) می تواند در قبولی نهایی تا حد زیادی موثر باشد . کسب تراز خوب لازمه ی داشتن برنامه ریزی منظم و منسجم و مهم تر از آن عمل کردن به ان است . از سال ۹۶ تا کنون برای تمامی متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری اعم از سراسری و آزاد ، تنها یک کنکور برگزار می شود . از این رو داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ نیز میبایست همانند داوطلبان دکتری سراسری ۹۸ مواد امتحانی مندرج در دفترچه ثبت نام آزمون دکتری ۹۸ را مطالعه نمایند . ادغام آزمون دکتری دو دانشگاه موجب می شود که داوطلبان کمتر دچار سردرگمی شوند و بتوانند بهتر برای شرکت در آزمون برنامه ریزی کرده و آماده شوند . در ادامه این مقاله تعیین هدف ، زمان شروع و نحوه انتخاب منابع در برنامه ریزی آزمون دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ را شرح می دهیم .

تعیین هدف در برنامه ریزی آزمون دکتری دانشگاه آزاد ۹۸

اولین گام برای شروع و طی کردن مسیر موفقیت در آزمون دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ هدف‌ گذاری است . مادامی که هدف مشخصی نداشته باشید ، برنامه شما منسجم نخواهد شد . باید هدف خود را به طور دقیق مشخص کنید ، به عنوان مثال مشخص کنید که (( من قرار است سال آینده در رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات تحصیل کنم )) . پس از دقیق کردن هدف خود در ذهن است که می‌ توانید گام به گام به سمت آن حرکت کنید . نباید فراموش کنید که علاوه بر آزمون کتبی ، باید برای مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد نیز حاضر شوید . آماده کردن رزومه برای شرکت در جلسه مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ، تالیف مقالات بین المللی و پژوهشی ، تالیف کتاب ، ارائه مقاله در کنفرانس ها ، مطالعه در مورد موضوع پایان نامه خود و تقویت زبان انگلیسی از جمله کارهاییست که باید برای آن ها هدف گذاری و برنامه ریزی کنید . توصیه می شود برای مشخص کردن هدف های خود به فاکتور های علاقه ، هزینه ، مسافت ، هیئت علمی و کیفیت واحد دانشگاه آزاد مورد نظر توجه کنید .

زمان آغاز برنامه ریزی آزمون دکتری دانشگاه آزاد ۹۸

با توجه به زمانی که تا زمان برگزاری آزمون دکتری ۹۸ باقیست باید برنامه ریزی دقیق و مناسبی برای کسب نتیجه دلخواه انجام دهید . داوطلبان شرکت در آزمون دکتری می توانند با مطالعه منابع آزمون دکتری ، برای کسب موفقیت آمادگی پیدا کنند . با توجه به اینکه سازمان سنجش در اطلاعیه ای مواد و ضرایب دروس امتحانی آزمون دکتری ۹۸ را اعلام کرده ، این روزها بهترین زمان برای شروع مطالعه برای داوطلبانی است که قصد شرکت در این آزمون را دارند و هنوز مطالعه خود را شروع نکرده اند . با این وجود داوطلبان می بایست در این بازه زمانی از برنامه ریزی دقیقی پیروی کنند تا بتوانند نتیجه دلخواه خود را کسب کنند .

نحوه انتخاب منابع در برنامه ریزی آزمون دکتری دانشگاه آزاد ۹۸

با توجه به اهمیت کتب آموزشی و کمک آموزشی در امر یادگیری ، مولفان و موسسات زیادی وقت و هزینه خود را صرف انتشار کتاب ویژه داوطلبان کنکور دکتری کردند . انتخاب منبع مناسب برای هر درس کاریست که نیاز به زمان دارد و بیشتر توصیه می شود که داوطلبان در ابتدا منابع اصلی هر درس را با توجه به رشته امتحانی خود انتخاب و مطالعه کرده و در کنار آن از کتب کمک آموزشی و تست برای یادگیری بیشتر استفاده کنند . از ویژگی کتاب های کمک آموزشی مناسب در سطح بازار می توان به کتاب هایی اشاره کرد که در ابتدا درسنامه مربوط به هر فصل و سپس تست های کنکوری سال های گذشته و تست های تالیفی را با پاسخنامه تشریحی داشته باشند . نیاز نیست همه داوطلبان از کتاب های کمک آموزشی استفاده کنند و تنها داشتن تسلط بر مفاهیم کتب مرجع اولین و مهم ترین گام برای یادگیری است . همان طور که در دفترچه ثبت نام آزمون دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ ذکر شده دروس مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، زبان انگلیسی و استعداد تحصیلی از مواد آزمون دکتری دانشگاه آزاد است اما منبع خاصی برای آنها توسط سازمان سنجش مشخص نشده است . پس بهتر است برای یافتن مناسب ترین منابع آزمون دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ از مشاوران و متخصصان خبره و همچنین از پذیرفته شدگان نهایی مقطع دکتری در دانشگاه آزاد در سال های گذشته یاری گرفت . بهتر است که در هر درسی از اصلی ترین و جامع ترین منبع شروع به مطالعه کنید . بعد از تسلط بر منابعی که مطالعه کرده اید ، می توانید دفترچه سوالات و پاسخنامه آزمون دکتری در سال های گذشته را از سایت ثبت نام آزمون دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ دریافت کرده و بررسی نمایید . در آخر می توان به استفاده از کلاس های آمادگی کنکور دکتری در سطح شهر اشاره نمود که هر شخص می تواند با توجه به آمادگی خود در آن ها شرکت کند . زمان فارغ التحصیل شدن داوطلب از مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری حرفه ای تا زمان ثبت نام در آزمون دکتری می تواند یکی از فاکتورهایی باشد که میزان آمادگی داوطلب را نشان دهد .

مطالب مشابه...

0 افکار در “برنامه ریزی آزمون دکتری دانشگاه آزاد”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *