برنامه ریزی آزمون دکتری سراسری ۹۸

درس خواندن بدون برنامه ریزی و نقشه راه اثر بخش نیست . بنابر این برای گرفتن نتیجه مطلوب و رسیدن به اهداف باید یک برنامه ریزی صحیح و اصولی داشته باشید . قطعا از اهمیت بالای برنامه ریزی برای کسب موفقیت در کنکور دکتری سراسری مطلع هستید . برنامه ریزی صحیح ، علاوه بر بالا بردن بازدهی مطالعه ، آرامشتان را هم بیشتر می کند . یک برنامه ریزی اصولی دارای ویژگی های منحصر به فرد بودن ، انعطاف پذیر بودن ، سادگی و انجام پذیری ، تنوع داشتن ، قابل ارزیابی بودن برای هر فرد است . داوطلبان تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه های سراسری در سال ۹۸ می توانند هم اکنون با برنامه ریزی و انتخاب صحیح منابع دکتری ۹۸ تراز دلخواه خود را کسب کنند . در این مقاله قصد داریم به زمانبندی ، نحوه مطالعه صحیح و نکات مهم در برنامه ریزی آزمون دکتری سراسری ۹۸ بپردازیم .

” به درس خواندن عادت کنید همان طور که به درس نخواندن عادت کردید “

زمانبندی در برنامه ریزی آزمون دکتری سراسری ۹۸

برخی داوطلبان فکر می کنند که برای کسب رتبه و تراز مورد نظر خود فقط می بایست زیاد درس بخوانند اما این تفکر به طور مطلق صحیح نیست بلکه کیفیت مطالعه از اهمیت بالایی برخوردار است . این بدین منظور است که اگر داوطلبی ۸۰ درصد مطالب درسی را با عمق ۱۰۰ درصد مطالعه کند نتیجه بهتری می گیرد تا زمانی که ۱۰۰ درصد مطالب درسی را با عمق ۸۰ درصد مطالعه کند .
لازم است که تعداد ساعات مطالعه دروس سطح کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، زبان انگلیسی و استعداد تحصیلی از تعادل برخوردار باشند . این تعادل بر حسب فاکتورهایی همچون اهمیت و ضرایب دروس تعیین می شود . توصیه می شود در هر روز درس های مختلفی مطالعه شود و فقط یک درس را برای مطالعه روزانه انتخاب نکنید . هر داوطلب می بایست با توجه به سطح معلومات خود و تعداد ساعاتی که می تواند به درس خواندن اختصاص دهد ، برنامه ریزی کند . در ادامه این قسمت به صورت کلی بیان می کنیم که داوطلبان با شرایط مختلف چگونه می توانند بهترین برنامه ریزی را از نظر زمانی داشته باشند .

۱. داوطلب مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری حرفه ای ( داوطلب سال آخر ) :

به این داوطلبان پیشنهاد می شود که شبانه روز را به ۴ قسمت تقسیم کنند . قسمتی را به خواب شبانه ، قسمتی را به ورزش و کارهای شخصی روزانه ، قسمتی را به انجام کارهای مربوط به ترم جاری دانشگاه در حال تحصیل و قسمت آخر را به مطالعه دروس امتحانی آزمون دکتری اختصاص دهند .

۲. داوطلبانی که سال ها پیش فارغ التحصیل شدند :

به این داوطلبان پیشنهاد می شود که یک روز خود را به ۴ قسمت تقسیم کنند . قسمتی را به خواب شبانه ، قسمتی را به ورزش و کارهای شخصی ، قسمتی را به مطالعه مواد امتحانی آزمون دکتری و قسمت آخر را به نوشتن مقاله ، شرکت در کارگاه های آموزشی مرتبط با رشته امتحانی ، تقویت زبان انگلیسی ( شرکت در آزمون آیلتس ، آزمون تافل یا … ) و … اختصاص دهند .

۳. داوطلبانی که سال گذشته فارغ التحصیل شدند ( در آزمون دکتری ۹۷ شرکت کرده یا نکرده اند ) :

این داوطلبان نیز همانند داوطلبانی که سال ها پیش فارغ التحصیل شدند می بایست زمان خود را تقسیم بندی کنند با این تفاوت که می توانند زمان کمتری را برای مطالعه مواد امتحانی اختصاص داده و بیشتر برای مقالات و … وقت بگذارند . ( دلیل این کار این است که کمی از مواد امتحانی را به تازگی با موفقیت پشت سر گذاشته اند . )

۴. داوطلبان شاغل :

این دسته از داوطلبان با توجه به زمان فارغ التحصیلی خود و قوت آزادی که بعد از اتمام محل کار خود دارند باید برنامه خود را بچینند و نمی توان به طور کلی برنامه ای را بیان کرد .

نحوه مطالعه صحیح در برنامه ریزی آزمون دکتری سراسری ۹۸

پذیرفته شدن در مقطع دکتری دانشگاه های سراسری به دلیل ظرفیت کم پذیرش دانشجو دشوار است از این رو داوطلبان همیشه در تکاپوی یافتن شیوه و روش صحیح مطالعه برای آزمون دکتری هستند . سوالاتی همچون (( داوطلبان برتر کنکور چگونه برنامه ریزی داشتند ؟ )) یا ((داوطلبان برتر کنکور از چه موقع برای کنکور شروع کردند )) پرتکرارترین سوالات قبل از ثبت نام آزمون دکتری است . از این رو در ادامه این قسمت به بررسی نحوه و روش مطالعه صحیح در برنامه ریزی آزمون دکتری سراسری ۹۸ می پردازیم .

بهتر است برای افزایش میزان یادگیری یک مطالعه پیوسته داشته باشید . این شیوه مطالعه موجب می شود که زمان مطالعه کاهش یابد ، میزان یادگیری افزایش پیدا کند ، زمان نگهداری مطالب در ذهن بسیار طولانی شود و به خاطر سپاری مطالب راحت تر شود .

برای شروع مطالعه باید به نکات زیر توجه کرد :

۱. محل مطالعه : باید یک مکان ثابت برای مطالعه دروس خود انتخاب کنید و در آن مکان بجز درس خواندن هیچ کار دیگری انجام ندهید .

۲. برنامه ریزی : داشتن یک برنامه دقیق و منسجم که همه چیز در آن مشخص شده باشد مفید است . بهتر است برنامه ریزی به صورت هفته ای باشد تا بتوانید برای رویداد های غیر مترقبه پیش بینی کنید . یک برنامه ریزی خوب شامل تمام جزئیات به صورت تقریبی می باشد این جزئیات شامل ( زمان استراحت ، زمان تفریح ، زمان مطالعه دروس ، منابعی که قصد مطالعه آن ها رادرید ، زمان تست زنی و … ) می باشد .

۳. انتخاب روش مطالعه صحیح

الف : مطالعه بدون یادداشت برداری

برخی داوطلبان بدون یادداشت برداری مطالعه می کنند . این روش برای موفقیت در آزمون نامناسب است . برای داشتن مطالعه صحیح باید از تمام حواس برای درک مطلب استفاده کنید . بهتر است هنگام مطالعه منابع دکتری یادداشت برداری کرده تا در روز های قبل از آزمون نوشته ها را مرور کنید .

ب : خط کشیدن زیر نکات مهم

این روش نیز همانند روش قبلی به داوطلبان توصیه نمی شود چون برخی از داوطلبان به جای توجه روی مطالب درسی ، ذهنشان درگیر خط کشیدن زیر نکات مهم می گردد . شیوه صحیح انجام دادن این روش این است که ابتدا مطالب را بخوانید ، کامل درک کنید و سپس زیر مطالب و نکات مهم و کلیدی خط بکشید .

ج : حاشیه نویسی

با وجود اینکه روش حاشیه نویسی از دو روش قبلی بهتر است اما باز هم به داوطلبان کنکور دکتری توصیه نمی شود . ولی می توانید برای مطالبی که از اهمیت کمتری برخوردار اند از این شیوه مطالعه استفاده کنید .

د : خلاصه نویسی

در این روش کل مطلب درسی را مطالعه می کنید و سپس هر آنچه که از مطلب درک کرده اید را به صورت خلاصه یادداشت برداری می کنید . یکی از مناسب ترین روش های مطالعه ، خلاصه نویسی است چون در این روش اول مطلب درک می شود سپس یادداشت برداری صورت می گیرد ولی باز در کل بهترین روش مطالعه دروس دکتری نیست .

ه : نکته برداری ( نوت برداری )

در این روش ابتدا مطالب را مطالعه می کنید و بعد از درک مطلب ، نکات مهم را به صورت کلیدی یادداشت برداری یا اصطلاحا نوت برداری می کنید . این روش مناسب ترین شیوه مطالعه برای خواندن و نوشتن نکات کلیدی می باشد .

خ : خلاقیت

در این بخش شما مطالب درسی را خوانده و بعد از درک مطالب نکات مهم و کلیدی را به زبان خودتان یادداشت می نمایید و سپس کلمات و نوشته های خود را به بهترین شکل ممکن سازماندهی می کنید تا در مطالعه نهایی به جای دوباره خواندن منابع آزمون دکتری فقط به این طرح مراجعه نموده و خیلی سریع مرور نمایید . این روش درصد موفقیت شما در آزمون دکتری را افزایش می دهد و در نهایت موجب افزایش بازده مطالعه شما می گردد . این روش بهترین شیوه برای یادگیری مطالب درسی است .

” دل خوش بودن به قبولی کافی نیست بلکه باید برای رسیدن به موفقیت به معنای واقعی کلمه تلاش کنید “

نکات مهم در برنامه ریزی آزمون دکتری سراسری ۹۸

در برنامه ریزی آزمون دکتری بهتر است به نکاتی که در ادامه متذکر می شویم عمل کنید :

۱. مرور هر درس در همان روز

برای داشتن برنامه ریزی اصولی می بایست هر روز بعد از خواندن مطالب درسی و یادداشت برداری از مطالب و نکات مهم ، مرور دروس را انجام دهید که این کار موجب ماندگاری بالای مطالب در ذهن شده و یادآوری مطالب را آسان تر می کند .

۲. گام به گام عمل کنید

شما اول یک بار درس را مطالعه کرده و به درک کلی از مطلب می رسید ، سپس وارد جزئیات مطلب می شوید . این روش باعث یادگیری بهتر می شود . یعنی از کل شروع کرده و بعد وارد جزئیات می شوید .

۳. روند افزایشی ساعت های مطالعه

در برنامه ریزی سعی کنید ساعت های مطالعه خود را یک باره افزایش ندهید بلکه به صورت مداوم و پیوسته به عنوان مثال روزی ۱۵ دقیقه به ساعت مطالعه خود اضافه کنید ولی این روند را پیوسته تکرار کنید .

۴. در زمان های کوتاه به صورت پیوسته درس بخوانید

ذهن انسان زمانی که به صورت کوتاه و پشت سر هم مطالعه می کند بسیار متمرکز تر از زمانی است که به صورت طولانی مطالعه انجام می دهد . در حین درس خواندن حتما ۱۰ الی ۱۵ دقیقه استراحت داشته باشید این کار قدرت یادگیری و تمرکز شما را افزایش می دهد .

۵. تجزیه و تحلیل سوالات سال های گذشته

یکی از مهمترین نکته ها در درس خواندن ، تجزیه و تحلیل سوالات آزمون های سال های قبل است که با این کار می توانید با دید طراحان سوال آشنا شوید .

۶. اهمیت دروس زبان و استعداد تحصیلی

به هیچ وجه اهمیت دروس زبان انگلیسی و استعداد تحصیلی در کنکور دکتری را نادیده نگیرید . گاهی شنیده می شود که داوطبان می گویند چون ضرایب این دو درس کمتر است پس بهتر است وقت خود را صرف دروس مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد آزمون دکتری کرده که ضرایب بیشتری دارند . این در صورتی است که بیشتر داوطلبانی که برای کسب رتبه های برتر تلاش می کنند در دروس اختصاصی درصدهایی کم و بیش مشابه کسب می کنند و این میانگین دروس عمومی است که در رتبه داوطلبان را جابجا می کند .

۷. بلند پروازی نکنید و برنامه را بیش از حد توانتان تنظیم نکنید .

۸. دروس پیچیده و سخت را زمانی مطالعه کنید که کارایی و توان ذهنی بیشتری دارید .

۹. برای جبران عقب ماندگی های زمانی حتما ساعت های خالی را در برنامه ریزی اولیه در نظر داشته باشید تا اگر نرسیدید قسمتی از دروس را به اتمام برسانید در ساعات خالی جبران کنید . البته توجه کنید که نباید این موضوع تبدیل به یک عادت شود ، اولویت با اجرای برنامه اصلی است .

۱۰. حتما در پایان هفته تحلیلی از عملکرد خود داشته باشید تا ضعف هایتان را شناسایی و رفع کنید و با توجه به برنامه هفته اول خود ، برنامه ای برای هفته آینده تنظیم کنید .

در آخر می توان گفت که آگاهی از این نکات مهم به تنهایی کافی نیست و اکثر داوطلبان با وجود آگاهی از این نکات و روش های مطالعه توان اجرای صحیح و درست تکنیک ها را نمی دانند . بدانید که برای قبولی در دانشگاه مد نظر خود به دنبال فرمول پیچیده نباشید ، ساده ترین تغییرات در بهبود وضعیت درسی می تواند باعث رسیدن به رتبه های خوب شود .

مطالب مشابه...

0 افکار در “برنامه ریزی آزمون دکتری سراسری ۹۸”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *