برنامه ریزی آزمون دکتری سراسری

پذیرش نهایی در آزمون دکتری ۹۸ ملزم به گذر از دو مرحله آزمون کتبی و مصاحبه می باشد که بنابر دفترچه ثبت نام دکتری سراسری تاثیر هر یک از قسمت ها ۵۰ درصد از سهم کلی آزمون است . در نتیجه تلاش و برنامه ریزی برای کسب نمره و حدنصاب لازم در هر دو قسمت آزمون الزامیست و اگر برای هر دو قسمت برنامه ریزی نشود ، شانس قبولی در آزمون بسیار کاهش می یابد . با توجه به فاصله زمانی کوتاه مابین ثبت نام آزمون دکتری ۹۸ و زمان برگزاری این آزمون و سوالات متعدد در زمینه برنامه ریزی مصمم شدیم تا در ادامه این مقاله تعیین هدف ، نحوه انتخاب منابع و زمان آغاز برنامه ریزی آزمون دکتری سراسری ۹۸ را بررسی کنیم .

تعیین هدف در برنامه ریزی آزمون دکتری سراسری ۹۸

داشتن هدف و انگیزه در برنامه ریزی آزمون دکتری از اهمیت بالایی برخوردار است . هر چه هدف داوطلب بزرگ تر باشد تلاش و اشتیاق درس خواندن وی چند برابر می شود . از این رو توصیه می کنیم قبل از هر چیز هدف خود را تعیین کنید . بعضی اهداف کوتاه مدت و بعضی اهداف بلند مدت اند . بلند مدت ترین هدف از برنامه ریزی کسب رتبه و تراز خوب در آزمون دکتری و آماده کردن رزومه برای شرکت در جلسه مصاحبه دکتری سراسری ، تالیف مقالات بین المللی و پژوهشی ، تالیف کتاب ، ارائه مقاله در کنفرانس ها ، مطالعه در مورد موضوع پایان نامه خود و تقویت زبان انگلیسی از اهداف کوتاه مدت در برنامه ریزی آزمون دکتری است . برای مشخص کردن هدف های خود باید به فاکتور های علاقه ، هزینه ، مسافت ، هیئت علمی و کیفیت دانشگاه مورد نظر توجه کنید . در نتیجه هر داوطلب با تعیین این اهداف می تواند برنامه ریزی دقیق را برای شرکت در آزمون دکتری انجام دهد . تعیین هدف می تواند روش مطالعه داوطلبان را تا حدودی مشخص کند . روش مطالعه بدین معناست که هر داوطلب با توجه به هدف و میزان دانش خود در زمینه رشته امتحانی و وضعیت اشتغالش چقدر نیاز به مطالعه منابع دارد .

زمان آغاز برنامه ریزی آزمون دکتری سراسری ۹۸

حدودا ۶ ماه تا زمان برگزاری آزمون دکتری ۹۸ فرصت باقیست و این مدت زمان برای کسب تراز و رتبه مطلوب می تواند کافی باشد . با توجه به اینکه سازمان سنجش طی اطلاعیه ای مواد و ضرایب دروس امتحانی آزمون دکتری ۹۸ را اعلام کرده ، این روزها بهترین زمان برای شروع مطالعه برای داوطلبانی است که قصد شرکت در این آزمون را دارند و هنوز مطالعه خود را شروع نکرده اند . با این وجود داوطلبان می بایست در این بازه زمانی از برنامه ریزی دقیقی پیروی کنند تا بتوانند نتیجه دلخواه خود را کسب کنند .

نحوه انتخاب منابع در برنامه ریزی آزمون دکتری سراسری ۹۸

یکی از مهم ترین قسمت های برنامه ریزی کنکور دکتری ، انتخاب منابع مفید و جامع است . همان طور که در دفترچه ثبت نام آزمون دکتری سراسری ۹۸ ذکر شده دروس مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، زبان انگلیسی و استعداد تحصیلی از مواد آزمون دکتری سراسریست اما منبع خاصی برای آنها توسط سازمان سنجش مشخص نشده است . با توجه به منابع متعددی که در بازار موجود است انتخاب منابع درسی و کمک درسی مناسب کاری دشوار است ، پس بهتر است برای یافتن مناسب ترین منابع آزمون دکتری سراسری ۹۸ از مشاوران و متخصصان خبره و همچنین از پذیرفته شدگان نهایی مقطع دکتری در دانشگاه های برتر کشور در سال های گذشته یاری گرفت . بهتر است که در هر درسی از اصلی ترین و جامع ترین منبع شروع به مطالعه کنید . وقتی منبع اصلی را مطالعه می کنید می توانید نکات اصلی را یادداشت کرده و مجددا مرور کنید . توصیه می شود در صورت داشتن وقت کافی ، یک منبع کمک درسی مناسب انتخاب و مطالعه کنید . با پشت سر گذاشتن این دو مرحله به یک تسلط نسبی بر منابعی که مطالعه کرده اید دست پیدا می کنید و پس از آن می توانید دفترچه سوالات و پاسخنامه آزمون دکتری در سال های گذشته را از سایت ثبت نام آزمون دکتری ۹۸ دریافت کرده و به صورت آزمون آزمایشی بررسی نمایید . برای اطلاع از منابع مناسب برای رشته تحصیلی خود مقاله منابع آزمون دکتری ۹۸ را مطالعه نمایید .

در آخر می توان به استفاده از کلاس های آمادگی کنکور دکتری در سطح شهر اشاره نمود که هر شخص می تواند با توجه به آمادگی خود در آن ها شرکت کند . زمان فارغ التحصیل شدن داوطلب از مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری حرفه ای تا زمان ثبت نام در آزمون دکتری می تواند یکی از فاکتورهایی باشد که میزان آمادگی داوطلب را نشان دهد .

مطالب مشابه...

0 افکار در “برنامه ریزی آزمون دکتری سراسری”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *