ثبت نام آزمون دکتری دانشگاه آزاد ۹۸

از سال های گذشته تقاضای تحصیل در مقطع دکتری در کشور رو به افزایش است . با توجه به ظرفیت کم پذیرش دانشگاه های سراسری ، تعدادی از داوطلبان به سمت تحصیل در یکی از واحد های دانشگاه آزاد روانه می شوند . دانشگاه آزاد اسلامی در چارچوب قانون سنجش و پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی ، اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع دکتری از میان داوطلبان شرکت کننده در آزمون دکتری سازمان سنجش می نماید . آن دسته از داوطلبانی که با بررسی شرایط تحصیل در دانشگاه آزاد ، علاقه مند به شرکت در آزمون این دانشگاه هستند ، باید از زمان ، شرایط و نحوه ثبت نام آزمون دکتری دانشگاه آزاد مطلع شوند . موارد ذکر شده در این مقاله به طور کامل بررسی خواهد شد .

زمان ثبت نام آزمون دکتری دانشگاه آزاد ۹۸

از سال ۹۶ به بعد ، کنکور دکتری سراسری و دانشگاه آزاد با یکدیگر ادغام شدند در نتیجه داوطلبان تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه آزاد باید همزمان با داوطلبان تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه های سراسری ، نسبت به ثبت نام اقدام کنند . از سال ۹۶ تا کنون آزمون دکتری به صورت یکپارچه توسط سازمان سنجش برگزار می شود و تمامی داوطلبان موظف اند در این آزمون یکپارچه ثبت نام نمایند . زمان ثبت نام کنکور دکتری سال های گذشته آذر ماه بود . پیش بینی می شود که ثبت نام دکتری ۹۸ و ثبت نام آزمون دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ نیز در آذر ماه می باشد .

طبق اعلام سازمان سنجش ، زمان ثبت نام آزمون دکتری سراسری و دانشگاه آزاد ۹۸ از روز سه شنبه ۶ آذر ماه آغاز و تا روز دوشنبه دوازدهم آذر ماه سال ۹۷ ادامه خواهد داشت .

شرایط ثبت نام آزمون دکتری دانشگاه آزاد ۹۸

تمامی داوطلبان باید از شرایط مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور دکتری که در سایت سنجش منتشر می شود پیروی کنند . دفترچه ثبت نام دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ دارای شرایط عمومی و اختصاصی به صورت جداگانه می باشد . می توان دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری حرفه ای ، تناسب رشته کارشناسی ارشد با رشته امتحانی ، معدل بالای ۱۴ از شرایط مهم ثبت نام در این آزمون دانست . برای اطلاع کامل از شرایط جزئی تر این آزمون می توانید مقاله شرایط ثبت نام آزمون دکتری دانشگاه آزاد را مطالعه کنید .

نحوه ثبت نام آزمون دکتری دانشگاه آزاد ۹۸

در بازه زمانی ثبت نام آزمون دکتری ۹۸ دانشگاه آزاد ، داوطلبان باید به سایت سنجش به نشانی sanjesh.org رفته و با داشتن کارت بانکی عضو شبکه شتاب ، هزینه ثبت نام آزمون دکتری ۹۸ را پرداخت کرده و کارت اعتباری ثبت نام آزمون دکتری ۹۸ را خریداری کرده و بعد از دریافت کد رهگیری ثبت نام ، برای ثبت نام اقدام نمایند . داوطلبان با کلیک بر روی عبارت ” ثبت نام آزمون دکتری سال تحصیلی ۹۷ – ۹۸ ” وارد محیط ثبت نام این آزمون می شوند . در فرم ثبت نام ابتدا باید کد رهگیری را وارد کرده و فرم اطلاعات شخصی که شامل نام و نام خانوادگی ، سال تولد ، شماره شناسنامه و … و فرم اطلاعات تحصیلی که شامل گروه امتحانی ، کد و نام رشته امتحانی و … را وارد کنند . پیشنهاد می شود ، فرم پیش نویس تقاضانامه ثبت نام آزمون نیمه متمرکز ورودی دوره دکتری ۹۸ را که در انتهای دفترچه ثبت نام دکتری دانشگاه آزاد آورده شده را یکبار تکمیل کرده و سپس اقدام به ثبت نام کنید . لازم به ذکر است که ثبت نام زمانی تکمیل شده که سیستم به شما شماره پرونده و کد پیگیری ثبت نام بدهد .

مراحل بعد از ثبت نام آزمون دکتری دانشگاه آزاد ۹۸

چند روز بعد از ثبت نام کنکور دکتری دانشگاه آزاد ، داوطلبان می توانند کارت ورود به جلسه دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ را از سایت سنجش به نشانی sanjesh.org دریافت کنند . این آزمون در نیمه اول اسفند ماه برگزار می شود . دفترچه سوالات و پاسخنامه آزمون دکتری ۹۸ ، چند روز بعد از برگزاری کنکور بر روی سایت سنجش قرار گرفته و شرکت کنندگان می توانند با توجه به پاسخنامه ، تعداد سوالاتی که به آن ها پاسخ صحیح داده اند را محاسبه کرده و از نرم افزار تخمین رتبه دکتری استفاده نموده و تراز تقریبی خود را بدست آورند . بعد از اعلام نتایج اولیه دکتری که به صورت یکپارچه منتشر می شود . مسیر دانشگاه آزاد و سازمان سنجش بعد از اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری ۹۸ ، از یکدیگر جدا خواهد شد . داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته دکتری و انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد شده اند ، می توانند به صورت جداگانه در سایت های سنجش و دانشگاه آزاد فرم انتخاب رشته خود را تکمیل کنند . آن دسته از داوطلبانی که حدنصاب دعوت به مصاحبه دکتری و حدنصاب دعوت به مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد را کسب کرده اند ، به مصاحبه دانشگاه های سراسری و آزاد دعوت خواهند شد . مصاحبه دکتری دانشگاه های سراسری و مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد در زمان های مختلف شده و نتایج نهایی دکتری و نتایج نهایی دکتری دانشگاه آزاد در نیمه اول شهریور ماه اعلام خواهد شد . اسم هر داوطلب به عنوان پذیرفته شده نهایی فقط در یک دانشگاه اعلام می شود و پذیرفته شدگان نهایی باید در تاریخ هایی که متعاقبا توسط دانشگاه ها اعلام می شود ، برای ثبت نام در محل دانشگاه حضور یابند.

مطالب مشابه...

0 افکار در “ثبت نام آزمون دکتری دانشگاه آزاد ۹۸”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *