پاسخ به سوالات متداول ثبت نام آزمون دکتری

طبق روال سال های گذشته ، ثبت نام دکتری ۹۸ برای داوطلبان تحصیل در دانشگاه های سراسری و آزاد آذر ماه آغاز خواهد شد . از این رو داوطلبان واجد شرایط ثبت نام دکتری ۹۸ می توانند پس از مطالعه دقیق دفترچه ثبت نام کنکور دکتری ۹۸ در آزمون مذکور ثبت نام نمایند . با توجه به این که شرایط و ضوابط شرکت در آزمون دکتری از بخش های مختلفی تشکیل شده ، ممکن است طی فرآیند ثبت نام سوالاتی در ذهن داوطلبان به وجود آید . با توجه به این که امسال هم ثبت نام دکتری سراسری و ثبت نام دکتری دانشگاه آزاد ادغام شده ، همین امر باعث به وجود آمدن سوالاتی در این زمینه شده است . به همین خاطر سعی کرده ایم در این مقاله پاسخگوی سوالات پرتکرار ثبت نام دکتری ۹۸ برای دانشگاه های سراسری و آزاد باشیم .

سوالات پرتکرار ثبت نام دکتری ۹۸

سوالاتی که بین داوطلبان دکتری سراسری و دکتری دانشگاه آزاد به صورت مشترک مطرح می شود به شرح زیر است :

– چه کسانی می توانند در آزمون دکتری ۹۸ ثبت نام کنند ؟

فارغ التحصیلان دارای مدرک کارشناسی ارشد ( فوق لیسانس ) یا دکتری حرفه ای و یا دانشجویان سال آخر کارشناسی ارشد و دکتری حرفه ای که تا تاریخ ۳۱ شهریور ۹۸ فارغ التحصیل می شوند ، می توانند در این آزمون ثبت نام کنند .

– آیا برای ثبت نام آزمون دکتری شرط معدل وجود دارد ؟

داوطلبانی که معدل آنان کمتر از ۱۴ می‌ باشد ، حق ثبت‌ نام و شرکت در آزمون دکتری ۹۸ را ندارند .

– آیا امکان تعویض کارت اعتباری ثبت نام که به اشتباه توسط داوطلب کنکور دکتری خریداری شده ، وجود دارد ؟

امکان تعویض کارت اعتباری ثبت نام آزمون دکتری وجود ندارد اما سازمان سنجش بعد از اتمام زمان فروش کارت اعتباری کنکور دکتری ، اقدام به مغایرت گیری نموده و سریال های بدون استفاده را به همان کارت بانکی استفاده شده جهت خرید ، باز می گرداند که البته پروسه اداری جهت مغایرت گیری و مکاتبات یک ماه طول می کشد . پس بهتر است که داوطلبان گرامی ، شرایط مندرج در دفترچه ثبت نام دکتری را مطالعه کرده و در صورت دارا بودن شرایط ثبت نام آزمون دکتری ۹۸ ، نسبت به خرید کارت اعتباری و پرداخت هزینه ثبت نام دکتری ۹۸ اقدام نمایند .

– آیا دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری حرفه ای می توانند در ثبت نام دکتری ۹۸ شرکت نمایند ؟

دانشجویان در حال تحصیل در مقاطع فوق در صورت تمایل به ثبت نام و شرکت در آزمون دکتری ۹۸ ، در صورت داشتن سایر شرایط مندرج در دفترچه ثبت نام دکتری ۹۸ می بایست تا پایان مهلت تعیین شده برای ثبت نام ، از تحصیل انصراف قطعی دهند . در صورت عدم انصراف قطعی و قبولی در کنکور دکتری ۹۸ قبولی آنها لغو خواهد شد.

– آیا پذیرفته شدگان دوره روزانه دکتری ۹۷ از شرکت در کنکور دکتری ۹۸ محرومند ؟

پذیرفته شدگان نهایی دوره روزانه دکتری ۹۷ ، مجاز به ثبت نام در کنکور دکتری ۹۸ بوده ولی در مرحله انتخاب رشته دکتری حق انتخاب رشته محل های دوره روزانه را نخواهند داشت .

– هزینه ثبت نام کنکور دکتری ۹۸ چه قدر است ؟

پرداخت هزینه ثبت نام آزمون دکتری ۹۸ به وسیله کارت های بانکی عضو شبکه شتاب از سایت ثبت نام دکتری امکان پذیر است . وجه ثبت نام برای شرکت در این آزمون در سال گذشته ۶۰۰ هزار ریال معادل ۶۰ هزار تومان بوده است و در سال ۹۸ با کمی تفاوت اعلام خواهد شد .

– داوطلبان آزمون دکتری ۹۸ مجاز به ثبت نام در چند رشته امتحانی هستند ؟

هر داوطلب بر اساس عنوان مدرک تحصیلی پیشین خود حداکثر مجاز به ثبت نام در یک رشته امتحانی است .

– آیا ثبت نام دکتری سراسری و دکتری دانشگاه آزاد به صورت جداگانه انجام می شود ؟

خیر . آزمون دکتری هم چون سال گذشته به صورت یکپارچه و توسط سازمان سنجش برگزار شده و در واقع سایت ثبت نام دکتری ۹۸ با سایت ثبت نام دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ تفاوتی ندارد .

– دانشجویان سال آخر کارشناسی ارشد یا دکتری حرفه ای باید چه معدلی را در فرم ثبت نام اینترنتی دکتری ۹۸ درج کنند ؟

دانشجویانی که حداکثر تا تاریخ ۳۰ بهمن ۹۷ و یا ۳۱ شهریور ۹۸ فارغ التحصیل می شوند ، در هنگام ثبت نام می بایست میانگین نمرات واحد های گذرانده شده خود را تا تاریخ ۳۱ شهریور ۹۷ درج کنند . این افراد در مرحله دریافت کارت ورود به جلسه آزمون دکتری ۹۸ فرصت خواهند داشت نسبت به ویرایش معدل خود اقدام نمایند . همچنین تکمیل فرم مخصوص معدل برای ثبت نام آزمون دکتری الزامیست .

– آیا امکان ویرایش اطلاعات ثبت نام دکتری ۹۸ برای داوطلبان وجود دارد ؟

بله ، داوطلبانی که پس از تکمیل فرم ثبت نام آزمون دکتری ۹۸ شاهد مغایرتی در اطلاعات ثبت نامی خود می باشند ، می توانند در زمان ثبت نام آزمون دکتری ۹۸ ، نسبت به ویرایش این اطلاعات اقدام کنند . سازمان سنجش هر ساله فرصت دوباره ای برای ویرایش اطلاعات ثبت نام دکتری ۹۸ در زمان دریافت کارت ورود به جلسه آزمون دکتری در نظر می گیرد اما توصیه می شود برای اطمینان بیش تر ، فرم ثبت نام خود را با دقت تکمیل نمایید .

– آیا امکان تمدید مهلت ثبت نام برای آزمون دکتری ۹۸ وجود دارد ؟

هر ساله سازمان سنجش پس از پایان مهلت مقرر ثبت نام یک بازه زمانی چند روزه برای داوطلبانی که موفق به ثبت نام نشده اند مشخص می کند . به دلیل کم بودن فاصله ی زمانی ثبت نام کنکور دکتری تا زمان برگزاری آزمون دکتری ۹۸ ، سازمان سنجش برای آن دسته از داوطلبانی که از ثبت نام دکتری ۹۸ بنابر هر دلیلی جا مانده اند ، مهلت جداگانه ای در نظر نمی گیرد . اما امکان ثبت نام برای این دسته از داوطلبان وجود خواهد داشت . برای مطالعه راهنمای نحوه ثبت نام جاماندگان آزمون دکتری ۹۸ کلیک کنید . این داوطلبان می توانند از طریق ثبت درخواست در سایت سازمان سنجش ، مشکل خود را با کارشناسان این سازمان در میان بگذارند .

– آیا می ‎توان همزمان داوطلب آزمون دکتری و پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان بود ؟

بله ، داوطلبان دانشگاه آزاد و سراسری به طور همزمان امکان ثبت‌نام در دوره‌های با آزمون و بدون آزمون در مقاطع دکتری تخصصی را دارا هستند .

سوالات پرتکرار داوطلبان تحصیل در دانشگاه های سراسری دکتری ۹۸

سوالاتی که بین داوطلبان دکتری سراسری مطرح می شود به شرح زیر است :

– آدرس سایت ثبت نام آزمون دکتری سراسری ۹۸ چیست ؟

متقاضیان ثبت نام دکتری ۹۸ برای ورود به دانشگاه های سراسری ، باید به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه و نسبت به ثبت نام اقدام نمایند و در آزمون دکتری ۹۸ شرکت کنند .

– آیا رعایت شرط تجانس رشته در کنکور دکتری ۹۸ الزامیست ؟

بله ، کلیه داوطلبان باید با توجه به عنوان رشته مدرک تحصیلی خود ، رشته امتحانی کنکور دکتری را انتخاب نمایند .

سوالات پرتکرار داوطلبان تحصیل در دانشگاه آزاد دکتری ۹۸

سوالاتی که بین داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد مطرح می شود به شرح زیر است :

– آیا برای شرکت در آزمون دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ باید جداگانه ثبت ‎نام کرد؟

خیر ، آزمون دکتری ۹۸ همانند آزمون دکتری ۹۷ به صورت یکپارچه برگزار خواهد شد و ثبت ‎نام برای هر دو دانشگاه سراسری و آزاد تنها یک بار در سایت سنجش صورت می‎ گیرد . در نتیجه نیازی به ثبت نام دکتری آزاد ۹۸ به صورت جداگانه نیست .

– آدرس سایت ثبت نام آزمون دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ چیست ؟

با توجه به ادغام آزمون دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ با سراسری ، متقاضیان ثبت نام آزمون دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ ، باید همانند سایر داوطلبان به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه و نسبت به ثبت نام اقدام نمایند .

– آیا برای ثبت ‎نام آزمون دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ نیاز به پرداخت هزینه مجزا در سایت سنجش است ؟

– خیر ، داوطلبان تنها با پرداخت هزینه ثبت نام دکتری ۹۸ از طریق سایت سازمان سنجش ، می ‎توانند در آزمون دکتری ۹۸ ثبت‎ نام کنند و همزمان با داوطلبان دانشگاه ‎های سراسری در یک آزمون مشترک شرکت نمایند .

– آیا رعایت شرط تجانس رشته در ثبت نام کنکور دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ هم الزامیست ؟

بله ، به دلیل ادغام آزمون دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ با دکتری سراسری ، تمامی داوطلبان دانشگاه آزاد باید از قوانین مندرج در دفترچه ثبت نام دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ که تحت عنوان دفترچه ثبت نام دکتری ۹۸ منتشر می شود ، پیروی کنند یعنی کلیه داوطلبان باید با توجه به عنوان رشته مدرک تحصیلی خود ، رشته امتحانی کنکور دکتری را انتخاب نمایند .

مطالب مشابه...

0 افکار در “پاسخ به سوالات متداول ثبت نام آزمون دکتری”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *