مصاحبه دکتری سراسری ۹۸

داوطلبان بعد از گذر از مرحله اول آزمون دکتری ۹۸ ( کنکور کتبی ) و انتخاب رشته دکتری سراسری ۹۸ در صورت کسب حدنصاب دعوت به مصاحبه دکتری ، می توانند وارد مرحله دوم این آزمون بزرگ که همان مصاحبه دکتری است بشوند . تنها کسب رتبه قبولی در آزمون دکتری ۹۸ جهت ورود به مقطع دکتری کفایت نمی کند و داوطلبان می بایست خود را در مرحله مصاحبه نیز اثبات نمایند . تا قبل از سال ۹۶ سهم مصاحبه دو سوم و سهم آزمون کتبی دکتری یک سوم بود و هر داوطلب نهایتا به ۳ انتخاب خود دعوت به مصاحبه می شد اما از آن پس سهم هر دو مرحله در این آزمون یکسان ( ۵۰ درصد ) و محدودیت دعوت به مصاحبه برداشته شده است . به همین دلیل می توان گفت که کسب موفقیت در این مرحله از اهمیت زیادی برخوردار است . چگونگی کسب موفقیت در این مرحله از کنکور دکتری سوالیست که حتی داوطلبانی با تجربه شرکت در جلسه مصاحبه دکتری سراسری سال های گذشته نیز با آن مواجه اند . در ادامه سوالات متداول ، شرایط لازم و نکات طلائی برای موفقیت در مصاحبه دکتری سراسری ۹۸ را بررسی می کنیم .

شرایط لازم برای دعوت به مصاحبه دکتری سراسری ۹۸

سوالات زیادی برای داوطلبان کنکور دکتری ۹۸ در زمینه شرایط شرکت در جلسه مصاحبه به وجود می آید . در این قسمت به صورت کلی تمام شرایط شرکت در مصاحبه دکتری سراسری ۹۸ را ذکر می کنیم .

۱. داشتن صلاحیت عمومی
۲. نداشتن منع قانونی تحصیل از سوی سازمان نظام وظیفه برای داوطلبان آقا
۳. ثبت نام در آزمون دکتری ۹۸
۴. شرکت در آزمون دکتری ۹۸
۵. مشاهده نتایج اولیه آزمون دکتری ۹۸ و مجاز شدن به انتخاب رشته محل های دانشگاه های سراسری
۶. تکمیل فرم انتخاب رشته دکتری ۹۸
۷. مشاهده نتایج انتخاب رشته آزمون دکتری ۹۸ و کسب حدنصاب دعوت به مصاحبه دکتری ۹۸
سازمان سنجش زمان مصاحبه دکتری هر یک از دانشگاه های سراسری را در اطلاعیه ای اعلام می کند و پذیرفته شدگان این مرحله از آزمون موظف اند در تاریخ و زمان مشخص شده با همراه داشتن مدارک مصاحبه دکتری سراسری ۹۸ در دانشگاه محل مصاحبه حاضر شوند .

سوالات متداول مصاحبه دکتری سراسری ۹۸

معمولا در جلسات مصاحبه دکتری دانشگاه های سراسری سوالات مشابهی از داوطلبان پرسیده می شود . پاسخ دادن به این سوالات سخت و دور از تصور نیست اما ممکن است به دلیل اینکه اولین بار است در این جلسه شرکت می کنید ، کمی دچار استرس و سردرگمی شوید . در ادامه به برخی از سوالات متداول و پرتکرار مصاحبه دکتری سراسری ۹۸ اشاره می کنیم :

پایان نامه

در جلسه مصاحبه از شما در خصوص پایان نامه مقطع قبلی سوالاتی پرسیده می شود که می بایست با تسلط کامل در مورد پایان نامه خود توضیح دهید .

حرفه و شغل مورد علاقه

اگر در جلسه مصاحبه در خصوص زمینه کاری مورد علاقه تان سوال پرسیده شد ، سعی کنید علاوه بر اشاره مستقیم به زمینه کاری مورد علاقه ، انعطاف پذیر بودن و علاقه خود را در زمینه های کاری گوناگون بیان کنید و به داوران و اساتید این اطمینان را بدهید که در زمینه های دیگر نیز توانایی کار کردن دارید .

انگیزه

جلسه مصاحبه در واقع فرصتی است تا داوطلبان انگیزه خود به تحصیل در مقطع دکتری و رشته مورد علاقه شان را به نمایش بگذارند .

ارزیابی قدرت تحلیل و استنتاج

با وجود اینکه امکان دارد در جلسه مصاحبه پرسش هایی از میان مباحث درسی مطرح شود اما اساتید بیشتر سعی دارند که قدرت تحلیل و استنتاج داوطلبان را ارزیابی کنند و به این نتیجه برسند که آیا توانایی ارتباط برقرار کردن منطقی بین چند بخش را دارند یا خیر .

تسلط بر زبان انگلیسی

تسلط داشتن به زبان انگلیسی برای اساتید بسیار مهم و حائز اهمیت است . به داوطلبان توصیه می شود در صورت دارا بودن مدرک زبان ، آن را در جلسه مصاحبه همراه خود داشته باشند . احتمال دارد که از داوطلب درخواست شود که به زبان انگلیسی و به صورت مختصر و مفید در مورد خود و یا پایان نامه خود توضیح دهد در نتیجه نباید از اهمیت یادگیری زبان انگلیسی غافل شد .

اشتغال به کار

یکی دیگر از مواردی که برای اساتید بسیار مهم می باشد این است که آیا دانشجوی دکتری می تواند به صورت تمام وقت روی پایان نامه خود کار کند یا خیر . اشتغال به کار به صورت تمام وقت می تواند تأثیر منفی بر روی نظر اساتید داشته باشد .

رزومه پژوهشی و آموزشی

اساتید از رزومه شما که شامل تعداد مقالات داخلی ، تعداد مقالات خارجی ، تالیف یا ترجمه کتاب در زمینه تحصیلی ، تعداد کنفرانس های داخلی یا خارجی ای که داوطلب در آن شرکت کرده و سابقه تدریس وی سوالاتی پرسیده خواهد شد .

** این اطلاعات از تجربه افرادی که در جلسات مصاحبه دکتری شرکت کرده اند جمع آوری شده و الزاما توسط داوران همه دانشگاه ها مطرح نمی شود . **

نکات طلائی موفقیت در مصاحبه دکتری سراسری ۹۸

مصاحبه دکتری در واقع سنجش توانایی ‌های علمی ، پژوهشی و آموزشی داوطلبان علاوه بر آزمون کتبی دکتری می باشد که می توان گفت یکی از مهم ترین بخش های آزمون دکتری می باشد . مصاحبه دکتری دانشگاه های سراسری ، فرصت کوتاهی بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه است که به داوطلب داده می شود تا اساتید حاضر در جلسه مصاحبه را متقاعد کند که توانایی لازم برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری را دارد و یکی از آنها مسئولیت هدایت داوطلب در دوره دکتری را قبول کنند . توجه به نکات زیر می‌ تواند موجب افزایش احتمال موفقیت افراد در جلسات مصاحبه باشد :

حضور به موقع در محل مصاحبه دکتری سراسری ( حداقل ۳۰ دقیقه زودتر از ساعت شروع مصاحبه دانشگاه )
پوشیدن لباس مناسب و آراسته بودن
داشتن اعتماد به نفس در هر شرایط تحصیلی
تالیف کتاب
نگارش مقاله
تدریس
تسلط بر پایان نامه مقطع قبلی ( کارشناسی ارشد یا دکتری حرفه ای )
تسلط تقریبی به دروس تحصیلی
ارائه مقاله در کنفرانس های معتبر
متمرکز بودن روی یک زمینه تحصیلی
تسلط به زبان انگلیسی
عدم نمایش ضعف ها
پاسخ دادن به سوالات با آرامش کامل و بدون شتابزدگی
پاسخ دادن کوتاه و جامع
اشاره به مهارت ها و توانایی ها
همراه داشتن مدارک مورد نیاز

مطالب مشابه...

0 افکار در “مصاحبه دکتری سراسری ۹۸”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *