انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد

هرچند که بحث های زیادی بر سر مجوز رشته محل های دکتری دانشگاه آزاد در چند سال گذشته مطرح شده است اما همچنان ظرفیت بالای پذیرش دانشجوی دکتری در دانشگاه آزاد باعث شده انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد اهمیتی برابر و یا حتی بیشتر از انتخاب رشته دانشگاه های سراسری پیدا کند . از آنجایی بعد از ادغام آزمون دکتری دانشگاه های سراسری و آزاد کلیه داوطبانی که در آزمون دکتری ۹۸ شرکت کرده اند می توانند در انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد شرکت کنند ، تعداد شرکت کنندگان در مرحله انتخاب رشته نیز نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است . با توجه به تغییراتی که از سال گذشته در انتخاب رشته دکتری آزاد اعمال شد لازم دانستیم در این مقاله به بررسی شرایط ، جزئیات و نحوه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ می پردازیم .

شرایط انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه آزاد ۹۸

آن دسته از داوطلبانی که در ثبت نام دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ شرکت کردند و بعد از دریافت کارت ورود به جلسه آزمون دکتری سر جلسه آزمون حاضر شدند و در کارنامه نتایج اولیه دکتری در قسمت (( مجاز سایر دوره ها ( دانشگاه آزاد اسلامی ، نوبت دوم ، پیام نور ، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان )) عبارت (( مجاز می باشید )) را مشاهده کردند و در انتهای کارنامه آزمون دکتری کد دسترسی به انتخاب رشته در دانشگاه آزاد را دارا بودند ، مجاز به انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد هستند .

نحوه انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه آزاد ۹۸

مجاز شدگان به انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد می توانند پس از مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ نسبت به انتخاب حداکثر ۴۰ کدرشته محل اقدام کنند . محدودیتی برای دعوت به مصاحبه شدن وجود ندارد و ممکن است یک داوطلب حدنصاب قبولی تمام دانشگاه هایی که در فرم انتخاب رشته ، انتخاب کرده است را کسب کند پس بهتر است انتخاب ها بر اساس علاقه دسته بندی شوند . بدین معنا که انتخاب هایی که بیشتر مدنظرمان هست را در اولویت های بالاتر و انتخاب های بعدی به ترتیب به گزینه هایی اختصاص یابد که درجه علاقه مان به آن ها کمتر شود . توصیه ما به داوطلبان انتخاب رشته دکتری آزاد ۹۸ این است که ۴ فاکتور علاقه ، کیفیت ، شهر و فاصله دانشگاه و شهریه دکتری دانشگاه آزاد را جزو ملاک هایشان قرار دهند و شانس قبولی به هیچ وجه نباید انتخاب های شما را تحت تاثیر قرار دهد .

مراحل بعدی انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد ۹۸

تمامی افرادی که در زمان انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ شرکت کردند بعد از ثبت کدرشته محل های انتخابی خود ، باید رسید انتخاب رشته خود را دریافت کنند . بعد از تکمیل فرم انتخاب رشته ، داوطلبان باید منتظر اعلام نتایج دعوت به مصاحبه دانشگاه آزاد باشند . تا آن زمان می توانند در ارتباط با چگونگی سوالات مصاحبه دکتری آزاد تحقیق کنند و خود را برای مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ آماده سازند . بعد از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه ، هر فرد با توجه به این که حدنصاب کدام دانشگاه ها را کسب کرده ، به مصاحبه دعوت خواهد شد و با توجه به تمایل خود در روز مقرر شده توسط اطلاعیه مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد یا دانشگاهی که در آن دعوت به مصاحبه شده ، به محل مصاحبه مراجعه کرده و باید مدارک مورد نیاز را همراه داشته باشد . لازم به ذکر است که در سال ۹۷ مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد به صورت مناطق آمایشی برگزار شده است و این بدان معنی است که امکان دارد هر داوطلب به برای مصاحبه هر چند انتخاب خود تنها به یک منطقه آمایشی برود. تمامی داوطلبانی که در آزمون دکتری شرکت کرده اند ، در صورت مجاز به انتخاب رشته شدن ، می توانند با مطالعه دفترچه انتخاب رشته دکتری ، به صورت جداگانه در انتخاب رشته دکتری ۹۸ و مصاحبه دکتری ۹۸ برای قبولی در دانشگاه های سراسری شرکت کنند و طبیعتا نتایج انتخاب رشته دکتری ۹۸ به صورت جداگانه توسط سازمان سنجش منتشر می شود .

مطالب مشابه...

0 افکار در “انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *