انتخاب رشته دکتری

با ادغام آزمون دکتری دانشگاه های سراسری و آزاد از سال ۹۶ ، سردرگمی زیادی برای داوطلبان این آزمون به وجود آمد و سوالات فراوانی پیرامون انتخاب رشته مطرح شد . نگارش مقاله ای در ارتباط با انتخاب رشته دکتری می تواند کمک شایانی به رفع سوالات احتمالی باقی مانده کند . داوطلبان واجد شرایط انتخاب رشته دکتری ۹۸ ، بارها در انتخاب رشته مقاطع مختلف شرکت کرده اند اما انتخاب رشته دکتری کاملا متفاوت با انتخاب رشته مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است و انتخاب رشته نامناسب و اشتباه منجر به عدم قبولی در دوره دکتری حتی با رتبه های خیلی خوب می شود . سال های گذشته شاهد عدم قبولی رتبه های خیلی خوب در بسیاری از رشته های دکتری بودیم که حتی با وجود کسب رتبه های تک رقمی ، در رشته های پر متقاضی موفق به پذیرش نهایی نشدند . در ادامه به بررسی ضوابط ، شرایط ، جزئیات و نحوه انتخاب رشته دکتری ۹۸ برای داوطلبانی که قصد شرکت در انتخاب رشته اصولی دارند ، می پردازیم .

شرایط انتخاب رشته آزمون دکتری ۹۸

با وجود این که بعد از ادغام ثبت نام آزمون دکتری و ثبت نام آزمون دکتری دانشگاه آزاد ، تنها یک دفترچه با عنوان دفترچه ثبت نام دکتری ۹۸ برای مشخص کردن منابع آزمون دکتری منتشر شده است ، اما بعد از اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری ، راه دانشگاه آزاد و دانشگاه های سراسری از یک دیگر جدا خواهد شد و هر داوطلبی که مجاز به انتخاب رشته برای هر دو دانشگاه شده باشد باید به صورت جداگانه فرم انتخاب رشته دکتری ۹۸ و انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ را تکمیل نماید .
انتخاب رشته دکتری سراسری ۹۸ برای کلیه افرادی که در ثبت نام دکتری ۹۸ شرکت کرده اند و بعد از دریافت کارت ورود به جلسه آزمون دکتری سر جلسه آزمون حاضر بودند و در کارنامه ای که برای آن ها صادر شده است ، مجاز به انتخاب رشته اعلام شده اند ، مجاز است . حال اینکه داوطلب مجاز به انتخاب رشته چه دوره هایی می باشد ، در ردیفی به نام (( وضعیت مجاز به انتخاب رشته در دوره )) مشخص شده است . فرد مجاز شده با توجه به دوره ای که در آن مجاز به انتخاب رشته شده است ( دوره های روزانه ، سایر دوره ها و بورس اعزام به خارج از کشور ) می توانند در زمان مقرر شده از سوی سازمان سنجش ، نسبت به انتخاب رشته دکتری اقدام کند . هر داوطلبی ممکن است در یک یا چند دوره مجاز به انتخاب رشته اعلام شده باشد یا به طور کلی در هیچ دوره ای مجاز به انتخاب رشته نباشد .

نحوه انتخاب رشته آزمون دکتری ۹۸

مجاز شدگان می توانند با علم به دوره هایی که در آن مجاز به انتخاب رشته شده اند و پس از مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته دکتری ۹۸ نسبت به انتخاب حداکثر ۵۰ کدرشته محل اقدام کنند . محدودیتی برای دعوت به مصاحبه شدن وجود ندارد و ممکن است یک داوطلب حدنصاب قبولی تمام دانشگاه هایی که در فرم انتخاب رشته ، انتخاب کرده است را کسب کند پس بهتر است انتخاب ها بر اساس علاقه دسته بندی شوند . بدین معنا که انتخاب هایی که بیشتر مدنظرمان هست را در اولویت های بالاتر و انتخاب های بعدی به ترتیب به گزینه هایی اختصاص یابد که درجه علاقه مان به آن ها کمتر شود . توصیه ما به داوطلبان انتخاب رشته دکتری ۹۸ این است که ۴ فاکتور علاقه ، کیفیت ، شهر و فاصله دانشگاه و شهریه دکتری را جز ملاک هایشان قرار دهند .

مراحل بعدی انتخاب رشته آزمون دکتری ۹۸

تمامی افرادی که در انتخاب رشته دکتری ۹۸ شرکت کردند بعد از ثبت کدرشته محل های انتخابی خود ، باید رسید ۱۵ رقمی خود را دریافت کنند . بعد از تکمیل فرم انتخاب رشته ، داوطلبان باید منتظر اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری سازمان سنجش باشند . تا آن زمان می توانند در ارتباط با چگونگی سوالات مصاحبه دکتری تحقیق کنند و خود را برای مصاحبه دکتری ۹۸ آماده سازند . بعد از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه ، هر فرد با توجه به این که حدنصاب دانشگاه های انتخابیش را کسب کرده یا نه ، به مصاحبه دعوت خواهد شد و می تواند بر اساس علاقه خود ، در روز مقرر شده توسط اطلاعیه سنجش یا اطلاعیه دانشگاهی که دعوت به مصاحبه شده ، به محل مصاحبه مراجعه کرده و مدارک لازم را همراه ببرد . طبیعی است که اگر فردی نتوانسته حدنصاب قبولی در یک دانشگاه را کسب کند ، به مصاحبه دعوت نخواهد شد . لازم به ذکر است برخی از دانشگاه ها علاوه بر مصاحبه شفاهی دارای آزمون کتبی هم هستند که زمان آن توسط دانشگاه اعلام خواهد شد . داوطلبانی که به مصاحبه دانشگاه ها دعوت شده اند باید به سایت سنجش مراجعه کرده و نسبت به تکمیل فرم بررسی صلاحیت عمومی دکتری اقدام کنند . نهایتا نتایج نهایی دکتری ۹۸ توسط سازمان سنجش بر روی وب سایت این دانشگاه به نشانی sanjesh.org اعلام خواهد شد و داوطلبان می توانند بعد از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری ، نتایج خود را مشاهده کنند .

لازم به ذکر است تمامی داوطلبانی که در آزمون دکتری شرکت کرده اند ، در صورت کسب نمره کل قابل قبول دانشگاه آزاد و دریافت کد دسترسی انتخاب رشته دانشگاه آزاد در کارنامه نتایج اولیه دکتری ، می توانند بعد از مطالعه دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ ، به صورت جداگانه در انتخاب رشته دکتری آزاد ۹۸ شرکت کنند و بعد از مشاهده نتایج اولیه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد ، به مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ دعوت شوند .

مطالب مشابه...

0 افکار در “انتخاب رشته دکتری”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *