برنامه ریزی آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۹۸

هر ساله با داوطلبانی مواجه هستیم که با وجود تلاش مضاعف و صرف زمان موفق به کسب رتبه قبولی در اعلام نتایج کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد نمی شوند . یکی از دلایل عدم موفقیت این داوطلبان عدم توجه به اهمیت برنامه ریزی کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد می باشد . به عبارت دیگر داشتن برنامه ریزی مناسب و عمل به آن علاوه بر بالا بردن بازده مطالعه و تمرکز ، داوطلب را در مسیر درست قرار داده و به نتیجه قابل قبول نزدیک تر می کند . با توجه به تفاوت ویژگی ها و استعدادهای داوطلبان نمی توان برنامه ثابتی را در اختیار متقاضیان قرار داد . از این رو در این مقاله سعی کرده ایم ویژگی های یک برنامه منظم و دقیق را بیان کنیم تا داوطلبان بر اساس این ویژگی ها برنامه ریزی کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۹۸ را مطابق با توانایی های خود تنظیم نمایند .

انتخاب منابع مناسب در برنامه ریزی کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۹۸

اکثر داوطلبانی که علاقه مند به ادامه تحصیل در رشته محل های دانشگاه آزاد بوده و تصمیم قطعی به ثبت نام کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۹۸ می گیرند ، در وهله اول به جستجوی منابع مناسب و مفید می پردازند . بهترین روش برای یافتن منابع کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد استفاده از راهنمایی های مشاوران باتجربه ، پرس و جو از داوطلبان موفق سالیان گذشته و اساتید مقطع قبلی می باشد . خیلی از داوطلبان برای انتخاب منابع وسواس و دقت زیادی به خرج داده و بهترین و مناسب ترین منابع را تهیه می کنند اما در ادامه مسیر بدون توجه به فاکتورهای برنامه ریزی کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۹۸ شروع به مطالعه می نمایند . مسلما این مسیر پایان خوبی نداشته و داوطلب به نتیجه دلخواه خود نخواهد رسید . مدیریت زمان و روش صحیح مطالعه دو فاکتوری است که در برنامه ریزی کنکور ارشد دانشگاه آزاد ۹۸ از اهمیت بالایی برخوردار بوده و تاثیر زیادی در موفقیت داوطلب خواهد داشت .

اهمیت زمان بندی در برنامه ریزی کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۹۸

پس از تهیه منابع حال نوبت به مشخص کردن زمان های خالی شما در طول روز می رسد . در این قسمت باید برنامه ای برای تمامی کارهای روزانه خود تنظیم کنید . در این برنامه باید ساعاتی از روز را که می توانید به مطالعه منابع اختصاص دهید مشخص نمایید . در این زمان بندی باید نکات زیر را مورد توجه قرار دهید :

میانگین زمان مطالعه هفتگی خود را مشخص نمایید .

زمان مطالعه خود را بین دروس مختلف تقسیم کرده و به دروس با ضرایب بالاتر و دروسی که ضعف بیش تری در آن ها دارید زمان بیشتری اختصاص دهید . ( ضرایب دروس امتحانی رشته های مختلف در دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۹۸ درج می شود . )

حجم مطالب مطالعه شده در این زمان را مشخص کنید .

در نهایت بر اساس این برنامه هفتگی می توانید یک برنامه بلند مدت برای خود تنظیم کرده و با توجه به فرصت باقی مانده تا زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ به افزایش کیفیت برنامه خود بپردازید .

روش صحیح مطالعه در برنامه ریزی کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۹۸

به دلیل حجم بالای مطالب و فاصله زمانی زیاد تا آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ، مطالعه دروس امتحانی باید طی چند مرحله صورت گیرد . در کنار هم قرار دادن این مراحل فرایند آموزشی را کامل کرده و باعث موفقیت داوطلب خواهد شد . این مراحل عبارتند از :

درک مطالب
داوطلبان به هنگام مطالعه دروس امتحانی می بایست مطالب را با دقت مطالعه کرده و تمام نکات درسی را به خوبی فرا بگیرند . به عبارت دیگر مطالعه عمیق و یادگیری مفاهیم دروس باعث درک موفقیت آمیز مطالب خواهد شد . حل مسائل و تمرین های مرتبط در این مرحله تاثیر بسزایی در تسلط بر مباحث مختلف خواهد داشت .

تسلط بر مطالب
حل تست های متعدد به همراه بررسی راه حل های تشریحی یادگیری جزئیات مطالب را عمیق تر کرده و باعث تسلط داوطلب بر روی مباحث مختلف خواهد شد . مطالعه دفترچه سوالات و پاسخنامه کنکور کارشناسی ارشد سالیان گذشته یکی از راه های آشنایی با سوالات آزمون و بررسی تست های مرتبط با رشته امتحانی داوطلب می باشد .

سنجش و خودآزمایی
داوطلبان به منظور ارزیابی سطح علمی خود می بایست در فواصل زمانی مختلف آزمون هایی برای خود شبیه سازی کرده و یا در آزمون های آزمایشی معتبر شرکت نمایند . شرکت در این آزمون ها باعث تکرار مطالب و سنجش کیفیت آموزشی داوطلب می شود . متقاضیان با نتایج اکتسابی از این آزمون ها می توانند خود را با داوطلبان سالیان گذشته مقایسه کرده و رتبه خود را با استفاده از نرم افزار تخمین رتبه کارشناسی ارشد تخمین زده و با به کارگیری نرم افزار انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد شانس قبولی خود را در رشته محل های مختلف مشاهده نمایند .

تثبیت مطالب
بهترین روش برای تثبیت مباحث دروس امتحانی ، مرور مطالب در بازه های زمانی مشخص می باشد . برخی داوطلبان مطالب خوانده شده را بدون هیچ برنامه ای و تنها در مواقعی که وقت آزاد دارند مرور می کنند . این روش نه تنها سودی برای داوطلب نداشته بلکه باعث اختلال در یادگیری سایر مطالب خواهد شد . از این رو داشتن برنامه منظم برای مرور مطالب در فواصل زمانی منطقی باعث تثبیت مطالب در حافظه خواهد شد .

جمع بندی و نتیجه گیری
با نزدیک شدن به زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ جمع بندی مطالب و مرور دوباره آن ها بسیار مفید و اثر بخش خواهد بود . از این رو توصیه می کنیم در مدیریت زمان برنامه ریزی کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۹۸ یک ماه آخر را به جمع بندی اختصاص دهید .

عوامل موثر در مطالعه منابع کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۹۸

همان طور که در مطالب فوق بیان کردیم مطالعه صحیح و بهینه می تواند مسیر پیش رو را برای شما هموار کند . نکته قابل توجه دیگری که در این قسمت می خواهیم به بیان آن بپردازیم عواملی است که نحوه مطالعه داوطلب را تحت تاثیر قرار می دهد . از جمله این عوامل داشتن انگیزه ، برنامه ریزی روزانه ، اولویت بندی کارها ، افزایش تمرکز ، استراحت کافی ، مکان مناسب مطالعه و … می باشد . در صورتی که تمامی شرایط برای مطالعه فراهم باشد نتیجه قابل قبولی را رقم خواهد زد .

متقاضیان رشته محل های دانشگاه های سراسری نیز برای موفقیت و کسب رتبه قبولی می بایست برنامه ریزی کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ را مورد توجه قرار داده و هم چون داوطلبان دانشگاه آزاد مواردی که در این مقاله اشاره کردیم را مد نظر قرار دهند .

مطالب مشابه...

0 افکار در “برنامه ریزی آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۹۸”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *