برنامه ریزی کنکور کارشناسی ارشد

تضمین قبولی و افزایش شانس قبولی در کنکور کارشناسی ارشد نیازمند برنامه ریزی دقیق و حساب شده ، مرورهای منظم و مشورت با افراد خبره و با تجربه در این زمینه می باشد . مطالعه ای که برنامه ای پشت آن نیست هر چه قدر هم دقیق باشد به نتیجه نمی رسد . از این رو داوطلبان می بایست با توجه به فرصت باقی مانده تا زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ و ویژگی های فردی خود برای مطالعه دروس امتحانی رشته مورد نظر برنامه ریزی کرده و بر اساس آن پیش بروند تا بتوانند با آمادگی کامل در جلسه آزمون حضور یابند . در این مقاله قصد داریم درباره مشاوره و برنامه ریزی کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ نکات مهم و کلیدی را عنوان کنیم .

مدیریت زمان در برنامه ریزی کنکور کارشناسی ارشد ۹۸

در فرایند مطالعه برای کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ ، زمان باقیمانده تا کنکور را به چند بخش تقسیم می کنیم . داوطلبان با توجه به شرایط و ویژگی های فردی ، مطالعه خود را از زمان خاصی شروع می کنند . برخی قبل از زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ ، برخی بعد از این زمان و برخی دیگر نیز با نزدیک شدن به زمان برگزاری آزمون ارشد ۹۸ . طبیعتا برنامه داوطلبی که زودتر از همه برای مطالعه اقدام می کند با سایر داوطلبان متفاوت بوده و می تواند برنامه بلند مدت بهتری تنظیم نماید . از این رو به متقاضیانی که قصد شرکت در کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ را دارند توصیه می کنیم از همین الان برنامه ریزی کرده و مطالعه منابع کنکور کارشناسی ارشد را آغاز کنند . این داوطلبان در صورت داشتن برنامه ریزی درست شانس موفقیت بیش تری در زمان اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ خواهند داشت چون می توانند سرفصل های بیش تری را مطالعه کرده و در فرصت مناسب به خلاصه نویسی و تست زنی بپردازند و با شرکت در آزمون های آزمایشی خود را برای شرکت در آزمون اصلی آماده نمایند . به عبارت دیگر این داوطلبان زمان کافی برای جمع بندی داشته و در مجموع اگر برنامه ریزی خود را به خوبی پیاده کنند قطعا شانس موفقیت بیش تری خواهند داشت . در مقابل داوطلبانی که بعد از زمان ثبت نام شروع به مطالعه می نمایند به دلیل عدم فرصت کافی ممکن است از برنامه خود عقب مانده و نتیجه مطلوب را کسب نکنند . با این حال برنامه ریزی صحیح و منظم به این دسته از داوطلبان هم کمک خواهد کرد تا از فرصت کوتاه باقی مانده نهایت استفاده را نموده و خود را به سایر رقبا برسانند .

فاکتورهای مهم در برنامه ریزی کنکور کارشناسی ارشد ۹۸

داوطلبان می بایست فاکتورهایی را برای برنامه ریزی کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ در نظر بگیرند که در ادامه به معرفی این فاکتورها می پردازیم . البته ممکن است عوامل دیگری نیز با توجه به شرایط هر فرد لحاظ شود . تمامی این عوامل در کنار هم برنامه مطالعاتی مختص هر داوطلب را رقم می زند .
عواملی که داوطلبان می بایست در برنامه ریزی خود مد نظر قرار دهند عبارتست از :

فرصت مطالعاتی

با توجه به آن چه پیش تر ذکر کردیم داوطلبان می بایست با توجه به بازه زمانی باقیمانده تا کنکور ساعات مطالعاتی خود را مشخص نمایند . بدین منظور هر داوطلب بسته به شرایط خود باید ساعاتی از شبانه روز را که می تواند به مطالعه منابع آزمون بپردازد مشخص کند . فرصت مطالعاتی بسته به افراد مختلف فرق می کند .

تهیه منابع کنکور کارشناسی ارشد
فاکتور دیگری که می بایست برای داشتن برنامه ای دقیق در نظر گرفته شود تهیه منابع مفید و مناسب می باشد . بدین منظور می توانید از داوطلبان سالیان گذشته ، اساتید خود و کارشناسان با تجربه راهنمایی بخواهید .

تخمین حجم منابع

داوطلب با توجه به فرصت و حجم منابع ، برنامه خود را به گونه ای تنظیم می کند که بتواند در فرصت باقی مانده مطالعه دروس را به اتمام برساند . پیش زمینه داوطلب و درجه اهمیت دروس امتحانی نیز از عوامل تاثیر گذار در برنامه ریزی کنکور کارشناسی ارشد می باشد .

شیوه یادگیری داوطلب

همان طور که می دانید با توجه به ویژگی های متفاوت افراد شیوه های یادگیری داوطلبان نیز متفاوت می باشد . از این رو متقاضیان می بایست بر اساس روش مطالعاتی مختص خود به مطالعه منابع بپردازند .

روش مطالعاتی در برنامه ریزی کنکور کارشناسی ارشد ۹۸

در این قسمت یک روش مطالعاتی در برنامه ریزی کنکور کارشناسی ارشد را عنوان می کنیم :

یادگیری مفاهیم : با توجه به حجم انبوه اطلاعات به خاطر سپردن مباحث دروس کاری بس دشوار است . از این رو داوطلبان باید بر روی یادگیری مفاهیم تمرکز کنند .

خلاصه برداری : در هنگام مطالعه دروس و یادگیری مفاهیم خلاصه برداری کمک شایانی در فرصت های بعدی به شما خواهد کرد .

تکرار مطالب : سعی کنید دروسی که در این مدت به مطالعه آن می پردازید تکرار کنید تا در ذهن شما باقی بماند .

تست زنی : برای تست زدن و حل مسئله ، یادگیری عمیق اهمیت فراوانی دارد . سعی کنید ابتدا مفاهیم و مباحث یک درس را به طور کامل مورد تحلیل و بررسی قرار دهید و پس از آن برای حل مسئه و تست زنی اقدام کنید . این موضوع باعث می شود خود را مورد سنجش و خودآزمایی قرار دهید .

سوالات آزمون سالیان گذشته : سعی کنید در کنار مطالعه دروس دفترچه سوالات و پاسخنامه کنکور کارشناسی ارشد سالیان گذشته را مرور کرده و با پاسخ دادن به این سوالات نقاط ضعف و قوت خود را بیابید .

جمع بندی : با نزدیک شدن به روز برگزاری آزمون به مرور خلاصه های خود پرداخته و مباحث را جمع بندی کنید .

در انتها توصیه می کنیم مباحث هر درس را با دقت مطالعه کرده و تا زمانی که مشکلات خود را در خصوص یک مبحث رفع نکرده اید سراغ مبحث بعدی نروید . هم چنین زمان خود را به گونه ای تنظیم کنید تا بتوانید حداقل دو بار کلیه دروس را مرور کنید . با توجه به ادغام ثبت نام کارشناسی ارشد ۹۸ و ثبت نام کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۹۸ علاقه مندان به رشته محل های دانشگاه آزاد نیز می توانند مطالب این مقاله را سرلوحه کار خود قرار داده و برنامه ریزی کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد را بر مبنای آن تنظیم نمایند .

مطالب مشابه...

0 افکار در “برنامه ریزی کنکور کارشناسی ارشد”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *