تاثیر سهمیه در انتخاب رشته دکتری

در دفترچه ثبت نام آزمون دکتری ۹۸ ، سهمیه های مختلفی از جمله سهمیه آزاد ، سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران ، سهمیه ۵ درصدی ایثارگران ، سهمیه رزمندگان و سهمیه مربیان مشخص شده است . سهمیه های ایثارگران ، مربیان و رزمندگان جز سهمیه های خاص هستند که این سهمیه مستقیما روی تراز داوطلب تاثیر ندارد بلکه حدنصاب قبولی هر رشته محل را کاهش می دهد . افرادی که دارای سهمیه های خاص هستند در مجموعه ای جداگانه سنجیده می شوند و قسمتی از ظرفیت پذیرش کل دانشگاه ها به داوطلبان با سهمیه های خاص اختصاص می یابد . در این مقاله می خواهیم تمامی سهمیه های موثر در آزمون دکتری ۹۸ از جمله سهمیه ایثارگران ، سهمیه رزمندگان و سهمیه مربیان را توضیح دهیم و به تاثیر سهمیه در انتخاب رشته دکتری اشاره کنیم . منبع این مقاله توضیحات مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور دکتری ۹۸ است .

تاثیر سهمیه ایثارگران در انتخاب رشته دکتری ۹۸

مطابق دفترچه ثبت نام کنکور دکتری ۹۸ ، سهمیه ایثارگران از دو بخش مجزای سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران و سهمیه ۵ درصدی ایثارگران تشکیل شده است .

سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران : این سهمیه به (( همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر )) ، (( آزادگان و همسر و فرزندان آنان )) و (( جانبازان ۲۵% و بالاتر و همسر و فرزندان آنان )) اختصاص دارد . حدنصاب نمره داوطلبان با سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران ۷۰ درصد آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کدرشته محل می باشد . ۲۵ درصد ظرفیت هر کدرشته محل به این سهمیه تعلق می گیرد .

سهمیه ۵ درصدی ایثارگران : این سهمیه به (( جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آنان )) و (( همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه )) اختصاص دارد . حدنصاب نمره داوطلبان با سهمیه ۵ درصدی ایثارگران ۷۰ درصد آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کدرشته محل می باشد . ۵ درصد ظرفیت هر کدرشته محل به این سهمیه تعلق می گیرد .

داوطلبان برای استفاده از سهمیه ایثارگران بیست و پنج و پنج درصدی نیازی به مراجعه به وبگاه ایثار ندارند باید نسبت به تکمیل بند مربوط در حین ثبت نام کنکور دکتری ۹۸ اقدام کنند و در صورت تائید ارگان مربوط ، در این آزمون در سهمیه ایثارگران گزینش می شوند . لازم به ذکر است اگر ظرفیت سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران تکمیل نشود ، الویت پذیرش با افراد دارای سهمیه ۵ درصدی ایثارگران می باشد .

تاثیر سهمیه رزمندگان در انتخاب رشته دکتری ۹۸

سهمیه رزمندگان ذکر شده در دفترچه ثبت نام کنکور دکتری سال تحصیلی ۹۸ – ۹۹ ، برای رزمندگانی که در جنگ ایران و عراق ، حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه داشته اند ، قابل استفاده است . حدنصاب نمره داوطلبان با سهمیه رزمندگان ، ۸۰ درصد آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کدرشته محل می باشد . برای کسب اطلاعات در ارتباط با چگونگی دریافت کد رهگیری برای استفاده از سهمیه رزمندگان در آزمون دکتری ۹۸ ، می توانید دفترچه ثبت نام دکتری ۹۸ را مطالعه نمایید .

نکته مهم : نیروهای فعال بسیجی و بسیجیان عادی پایگاه های مقاومت بسیج مشمول استفاده از سهمیه رزمندگان نمی شوند .

تاثیر سهمیه مربیان در انتخاب رشته دکتری ۹۸

سهمیه مربیان در کنکور دکتری ۹۸ شامل مربیان رسمی قطعی و یا رسمی آزمایشی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی وابسته به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری می شود . حدنصاب نمره داوطلبان با سهمیه رزمندگان ، ۸۰ درصد آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کدرشته محل می باشد . ۱۰ درصد سهمیه مازاد بر ظرفیت هر کدرشته محل به این سهمیه تعلق می گیرد . ( حداقل یک داوطلب ) لازم به ذکر است سهمیه های ذکر شده در بالا ( سهمیه ایثارگران ، سهمیه رزمندگان و سهمیه مربیان ) هم برای انتخاب رشته دکتری ۹۸ دانشگاه های سراسری و هم برای انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ قابل استفاده است .

مطالب مشابه...

0 افکار در “تاثیر سهمیه در انتخاب رشته دکتری”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *