تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد ۹۷

هر ساله پس از اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد، برخی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی علاوه بر ظرفیت های مندرج در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد، برای پذیرش دانشجو اعلام ظرفیت نموده و یا تقاضای تکمیل ظرفیت در برخی کد رشته محل های خود را دارند. با توجه به آخرین اخبار منتشر شده، وزارت علوم از حذف تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد در سال تحصیلی جدید خبر داده بود اما از آن جا که این خبر به طور قطعی تایید نشده ممکن است امسال نیز طبق سالیان گذشته شاهد برگزاری مرحله تکمیل ظرفیت کنکور سراسری کارشناسی ارشد توسط سازمان سنجش باشیم. در مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد ۹۷ فرصتی دوباره در اختیار داوطلبانی قرار می گیرد که در اعلام نتایج نهایی کارشناسی ارشد ۹۷ پذیرفته نشده یا از رشته محل قبولی خود رضایت چندانی ندارند. این داوطلبان می توانند از میان رشته محل های ارائه شده دانشگاه های روزانه، شبانه، پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان مندرج در دفترچه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد، انتخاب های خود را ثبت نمایند. با توجه به این که شرکت در این مرحله شرایط و ضوابط خاصی داشته و تنها داطلبان واجد شرایط مجاز به ثبت نام در تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد ۹۷ می باشند در ادامه زمان، نحوه و شرایط شرکت در این مرحله را شرح می دهیم.

زمان و نحوه ثبت نام تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد ۹۷

پس از اعلام نتایج کارشناسی ارشد ۹۷ که احتمالا در دهه اول شهریور ماه منتشر می شود، پذیرفته شدگان برای ثبت نام در رشته محل قبولی خود اقدام می نمایند. پس از ثبت نام این دسته از داوطلبان و شروع سال تحصیلی جدید، بعضا با ظرفیت های خالی در برخی دانشگاه ها مواجه می شویم. از این رو سازمان سنجش بازه زمانی دیگری برای تکمیل این ظرفیت ها در نظر می گیرد. دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی نیز تا این زمان فرصت دارند ظرفیت های خالی یا ظرفیت های جدید خود را به این سازمان اعلام نمایند.
داوطلبان در بازه زمانی اعلام شده می بایست به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مراجعه کرده و پس از دانلود دفترچه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد ۹۷ نسبت به انتخاب رشته محل های مورد علاقه خود اقدام نمایند.

بر اساس جدیدترین اخبار منتشر شده، وزارت علوم بر عدم برگزاری تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد ۹۷ در تمامی مراکز و موسسات آموزش عالی تاکید کرده است.

شرایط انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد ۹۷

سازمان سنجش هر ساله اطلاعیه ای در خصوص تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد ۹۷ منتشر کرده و طی آن شرایط متقاضیان شرکت در این مرحله را بیان می کند. بر این اساس:
– شرط اصلی برای شرکت در تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد ۹۷ ثبت نام و حضور در جلسه آزمون کارشناسی ارشد ۹۷ می باشد.
– گزینش نهایی در مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد ۹۷ مطابق شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد ۹۷ و دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۷ انجام خواهد شد.
– پذیرفته شدگان رشته محل های بورسیه یا دارای شرایط خاص حق شرکت در انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد ۹۷ را ندارند.

انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد ۹۷

تعداد رشته محل های ارائه شده در مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد نسبت به مرحله انتخاب رشته کارشناسی ارشد محدودتر بوده و به این دلیل متقاضیان تعداد انتخاب های کم تری در این مرحله خواهند داشت. در آن دسته از کد رشته های امتحانی که ظرفیت اعلام شده بیش از یک محل تحصیل باشد داوطلبان در صورت تمایل می توانند با توجه به کارنامه کارشناسی ارشد خود حداکثر ۲۰ کد رشته محل را به ترتیب اولویت علاقه انتخاب نمایند. داوطلبان در تکمیل فرم انتخاب رشته خود می بایست نکات زیر را مورد توجه قرار دهند:

هر داوطلب مجاز به انتخاب رشته محل های متناسب با مجموعه امتحانی است که در آزمون مربوط به آن شرکت کرده است.

داوطلبانی که بر اساس کارنامه کارشناسی ارشد در مرحله اعلام نتایج اولیه کارشناسی ارشد ۹۷ مجاز به انتخاب رشته محل های دوره روزانه نشده اند در مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد ۹۷ می توانند رشته محل های دوره روزانه مرتبط با مجموعه امتحانی خود را انتخاب نمایند.

داوطلبان می بایست در انتخاب رشته محل های انتخابی خود نهایت دقت را به کار گرفته و حتما انتخاب های خود را بر اساس علاقه انجام دهند چون در صورت قبولی در این مرحله قبولی قبلی آن ها باطل شده و با آنان هم چون دانشجوی انتقالی رفتار می شود.

مشاوره تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد ۹۷

نیمسال پذیرش دانشجو در هر یک از رشته محل های ارائه شده در دفترچه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد ۹۷ بسته به امکانات و نظر دانشگاه یا مؤسسه محل قبولی، در اولین نیمسال تحصیلی ممکن خواهد بود. از این رو ممکن است داوطلبان در نیمسال اول یعنی مهر ماه و یا نیمسال دوم یعنی بهمن ماه در کلاس های درس حضور یابند.
شاید از نظر برخی داوطلبان شانس قبولی در مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد بیش تر باشد ولی باید توجه داشت که در این مرحله نیز هم چنان رقابت در بین متقاضیان به خصوص در رشته های پرمتقاضی وجود دارد. از این رو به داوطلبانی که در شهریور ماه نتیجه خوبی کسب نکرده و در هیچ رشته محلی قبول نشده اند توصیه می کنیم در صورت عدم مشکل در خصوص شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد حتما در تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۹۷ هم شرکت نمایند.

مطالب مشابه...

0 افکار در “تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد ۹۷”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *