ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد ۹۸

بر اساس آیین نامه پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان کارشناسی ارشد ، داوطلبان واجد شرایط مندرج در این آیین نامه می توانند برای ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ اقدام نمایند . دانشگاه های مختلف کشور به منظور اجرای این قانون فراخوان هایی را در سایت های خود منتشر کرده و از این طریق دانشجو می پذیرند . به دلیل محدودیت ظرفیت پذیرش دانشگاه ها ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد فقط از دانشجویان ممتاز و استعدادهای درخشان مقطع کارشناسی صورت می گیرد . در واقع این فرصت تنها در اختیار رتبه های برتر مقطع کارشناسی قرار گرفته و امتیاز ویژه ای برای ادامه تحصیل این دسته از داوطلبان می باشد . با توجه به این که پذیرش بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه های سراسری تابع اصول و قوانین خاصی است در ادامه به بررسی زمان ، نحوه و شرایط ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ می پردازیم .

زمان ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد ۹۸

فراخوان های ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ در بازه های زمانی مختلفی توسط دانشگاه ها منتشر می شوند . از این رو متقاضیان باید به صورت دوره ای به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کرده و اخبار و اطلاعیه های آن را مورد بررسی قرار دهند . در حال حاضر برخی دانشگاه های سطح یک ثبت نام بدون کنکور خود را در مقطع کارشناسی ارشد آغاز نموده اند . بر اساس تجربیات سالیان گذشته انتظار می رود تا شهریور سال آینده شاهد انتشار فراخوان های سایر دانشگاه ها نیز باشیم . مهلت ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ معمولا ۱۵ تا ۲۰ روز می باشد که در صورت درخواست داوطلبان امکان تمدید این مهلت توسط برخی واحدهای دانشگاهی وجود دارد .

نحوه ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد ۹۸

پس از انتشار فراخوان ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ داوطلبان می بایست تمامی شرایط و ضوابط مندرج در سایت دانشگاه مورد نظر را مطالعه نموده و پس از آماده نموده مدارک لازم نسبت به ثبت نام اقدام نمایند . لیست رشته های دارای پذیرش دانشجوی بدون کنکور کارشناسی ارشد به همراه دانشگاه های مشمول فراخوان در این اطلاعیه ها منتشر می شود که متقاضیان پس از بررسی دقیق این موارد می توانند ثبت نام خود را انجام دهند . ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ مستلزم پرداخت هزینه ای است که مبلغ آن در فراخوان مربوطه درج خواهد شد . با توجه به این که امکان استرداد این هزینه وجود ندارد به داوطلبان توصیه می کنیم قبل از واریز مبلغ اعلام شده شرایط و ضوابط ثبت نام را با دقت مطالعه نمایند .

شرایط ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد ۹۸

آیین نامه پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد که به تمامی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور ابلاغ شده است از بندهای مختلفی تشکیل شده است . بر اساس شرایط مندرج در این آیین نامه دانشگاه اختیار دارد بخشی از ظرفیت دوره های روزانه و غیرانتفاعی خود را به دانشجویان ممتاز دوره کارشناسی پیوسته ( مجموع دوره روزانه و شبانه ) و با رعایت شرایط زیر اختصاص دهد :

پس از ۶ نیمسال تحصیلی با گذراندن سه چهارم واحدهای درسی به لحاظ میانگین کل جزو ۱۵ درصد برتر دانشجویان هم رشته و هم ورودی خود باشند .

حداکثر در مدت ۸ نیمسال تحصیلی دانش آموخته شوند .

پذیرش برای سال تحصیلی بلافاصله بعد از دانش آموختگی و صرفا برای یک بار امکان پذیر است .

پذیرش در رشته های تحصیلی مرتبط به تشخیص گروه آموزشی و تایید شورای آموزشی دانشگاه امکان پذیر است .

احراز شرایط اختصاصی دانشگاه

نکته : پذیرش از طریق این آیین نامه فقط برای دوره های روزانه و غیرانتفاعی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی است . به عبارت دیگر دانشگاه های پیام نور ، آزاد ، علمی – کاربردی ، غیرانتفاعی مجازی ، دانشگاه های دولتی در دوره های نوبت دوم ، الکترونیکی ( مجازی ) ، نیمه حضوری و پردیس های بین الملل ( خودگردان ) مجاز به استفاده از این آیین نامه برای پذیرش بدون آزمون استعداد درخشان نمی باشند . البته در صورت موافقت دانشگاه پذیرنده منعی برای پذیرش فارغ التحصیلان دوره های یاد شده ( تنها جهت اخذ پذیرش در دوره های روزانه و غیرانتفاعی ) وجود ندارد .

موارد مذکور تنها بخشی از شرایط ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد بود که دانشگاه ها موظف به رعایت آن می باشند . متقاضیان برای اطلاع از سایر شرایط می بایست فراخوان دانشگاه مورد نظر خود را با دقت مطالعه نمایند . با توجه به این که مفاد آیین نامه پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد تنها مختص دوره های روزانه و غیرانتفاعی دانشگاه های سراسری می باشد هر گونه فراخوان منتشر شده برای سایر دوره ها بر اساس شرایط اختصاصی دانشگاه مورد نظر صورت می گیرد . ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۹۸ نیز به صورت مجزا و هم زمان با انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۹۸ صورت می گیرد و داوطلبان بدین منظور باید به سایت azmoon.org مراجعه نمایند .

مشاوره ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد ۹۸

داوطلبانی که شرایط ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ را ندارند می توانند با مطالعه منابع مفید و برنامه ریزی کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ خود را برای حضور در جلسه آزمون آماده نمایند . هر چند به دلیل افزایش روزافزون داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد رقابت سختی در انتظار متقاضیان این آزمون می باشد اما داشتن برنامه دقیق و منظم نتیجه قابل قبولی را در زمان اعلام نتایج کارشناسی ارشد ۹۸ در پی خواهد داشت . البته انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۸ نیز در این نتیجه تاثیرگذار است که باید به طور دقیق و با مشورت افراد آگاه در این زمینه صورت گیرد .

مطالب مشابه...

0 افکار در “ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد ۹۸”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *