ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد

با توجه به افزایش روزافزون علاقه مندان به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بسیاری از داوطلبان متقاضی ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد می باشند . اما آیا چنین چیزی وجود دارد ؟ در خصوص کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشگاه های سراسری باید گفت که شرایط ثبت نام به راحتی آن چه داوطلبان تصور می کنند نیست و تنها داوطلبان ممتاز مقطع کارشناسی یا به عبارت دیگر استعدادهای درخشان ، بدون شرکت در آزمون کارشناسی ارشد امکان راهیابی به این مقطع را خواهند داشت . حال ممکن است این سوال مطرح شود که آیا کلیه دانشگاه های سراسری اعم از روزانه ، شبانه ، پیام نور ، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان از این طریق دانشجو پذیرش می کنند ؟ باید توجه داشت که آیین نامه پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان کارشناسی ارشد توسط وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری منتشر شده و دانشگاه ها بر اساس این آیین نامه اقدام به پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد می نمایند . در این آیین نامه شرایط پذیرش بدون آزمون ارشد دانشگاه های مختلف آورده شده است . برای آگاهی بیشتر داوطلبان در خصوص شرایط و نحوه ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ مطالعه این مقاله را توصیه می کنیم .

زمان و نحوه ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد ۹۸

دانشگاه های سراسری هر ساله در بازه های زمانی مختلف اقدام به ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد می نمایند . امسال نیز از شهریور ماه ۹۷ شاهد انتشار فراخوان پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه های مختلف برای سال تحصیلی ۹۸ – ۹۹ می باشیم . علت انتشار زودهنگام فراخوان های دانشگاه ها زمانبر بودن بررسی مدارک داوطلبان می باشد . از طرفی پس از ثبت نام متقاضیان این امکان برای دانشگاه فراهم می شود که در صورت عدم تکمیل ظرفیت ، فراخوان های تکمیلی منتشر کرده و بر اساس شرایط و ضوابط فرصت ثبت نام را در اختیار سایر داوطلبان هم قرار دهد . این موضوع بیش تر در خصوص دانشگاه های سطح یک و دو صدق می کند چون این دانشگاه ها ظرفیت بیش تری را به پذیرش بدون آزمون اختصاص می دهند . طبق روال سالیان گذشته احتمالا تا اول شهریور ماه ۹۸ شاهد انتشار اطلاعیه های پذیرش بدون کنکور خواهیم بود . از این رو به متقاضیان واجد شرایط ثبت نام توصیه می کنیم به طور مداوم اطلاعیه ها و اخبار دانشگاه مورد نظر خود را از طریق سایت دانشگاه پیگیری نمایند . به دنبال انتشار اطلاعیه پذیرش بدون آزمون دانشگاه مورد نظر ، داوطلب می بایست مدارک لازم برای ثبت نام را که در اطلاعیه مذکور درج می شود آماده نموده و در موعد مقرر با مراجعه به سایت اینترنتی اعلام شده ثبت نام خود را انجام دهد .

شرایط ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد ۹۸

دانشگاه های مختلف کشور از طریق آیین نامه پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد از میان استعدادهای درخشان و دانشجویان ممتاز مقطع کارشناسی دانشجو می پذیرند . متقاضیان قبل از ثبت نام حتما باید تمامی شرایط و ضوابط ذکر شده در این آیین نامه را مطالعه نموده و با آگاهی کامل برای ثبت نام اقدام نمایند . آخرین آیین نامه پذیرش کارشناسی ارشد بدون کنکور استعدادهای درخشان در سال ۹۶ به دانشگاه های کل کشور ابلاغ شد که با تغییرات مهمی همراه بود . در ادامه شرایط ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ را در اختیار داوطلبان قرار می دهیم :

دانشجویان متقاضی باید جزو ۱۵ درصد برتر دانشجویان ‎هم ‌ورودی رشته خود بر اساس سه چهارم واحدهای گذرانده‌ شده تا پایان نیمسال ششم باشند و حداکثر در مدت ۸ نیمسال فارغ‎ التحصیل شده و برای سال تحصیلی بلافاصله پس از دانش‎آموختگی تقاضای پذیرش کنند .

پذیرش بر اساس آیین ‌نامه کارشناسی ارشد بدون آزمون استعدادهای درخشان صرفاً برای یک بار امکان ‌پذیر است و پذیرش دانشجو در رشته‌ های تحصیلی مرتبط به تشخیص گروه آموزشی و تأیید شورای آموزشی دانشگاه امکان‌پذیر است .

بر اساس آئین نامه پذیرش بدون آزمون دانشجویان استعدادهای درخشان در دوره کارشناسی ارشد ، تغییر رشته یا محل تحصیل افراد پذیرفته شده مجاز نیست و براساس ماده ۴ ، دانشگاه های پیام نور ، آزاد اسلامی ، غیر دولتی غیرانتفاعی ، علمی کاربردی و پردیس های بین الملل ( خودگردان ) مجاز به استفاده از مفاد این آیین نامه برای پذیرش دانشجو نیستند .

شرایط جایگزینی متقاضیان ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد ۹۸

مطابق آیین نامه جدید کارشناسی ارشد بدون آزمون ، ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ های سطح یک و دو حداکثر ۴۰ درصد ظرفیت پذیرش با آزمون ، در دانشگاه‌ های سطح سه ۳۰ درصد ظرفیت پذیرش با آزمون و سایر دانشگاه‌ها حداکثر ۲۰ درصد ظرفیت پذیرش با آزمون است . ضمن این که دانشگاه‌ های سطح یک موظف هستند یک‌ سوم از پذیرفته‌ شدگان بدون آزمون خود را از متقاضیان سایر دانشگاه ‌ها پذیرش کنند .
بر این اساس چنان‌ چه ۱۵ درصد برتر دانشجویان حائز شرایط به دلیل انصراف یا عدم تقاضا از تسهیلات مربوط استفاده نکردند و ظرفیت پذیرش بدون آزمون دوره کارشناسی ارشد رشته‌ ای تکمیل نشد ، در این صورت دانشگاه مجاز به جایگزینی صرفا ۱۰ درصد برتر بعدی همان دانشگاه با اولویت رتبه متقاضیان در آن رشته می ‌باشد .

نکات قابل توجه :

– دانشگاه اختیار دارد برگزیدگان رتبه های اول تا پانزدهم نهایی المپیادهای علمی- دانشجویی را برای ورود به همان رشته یا رشته های مرتبط به تشخیص شورای برنامه ریزی آموزشی وزارت علوم و با ارائه معرفی نامه از دبیرخانه المپیاد به صورت مازاد بر ظرفیت پذیرش با آزمون پذیرش کند .

– دانشگاه اختیار دارد متقاضیانی را که در طول شش نیمسال دانش آموخته شوند و به لحاظ میانگین کل در مقایسه با دانشجویان هم رشته و غیر هم ورودی خود جزو پانزده درصد برتر باشند به صورت مازاد بر ظرفیت پذیرش کند .

– دانشگاه اختیار دارد درخواست دانشجویانی که طول مدت تحصیلشان به دلایلی خارج از اختیار خود ( مانند بیماری ، ماموریت والدین یا همسر و یا به دلیل زایمان ) حداکثر دو نیمسال تحصیلی بیش از مدت مجاز مذکور در این شیوه نامه بشود را به صورت مازاد بر ظرفیت بررسی کند .

ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد غیر روزانه ۹۸

همان طور که در مطالب فوق عنوان کردیم دانشگاه های پیام نور ، غیرانتفاعی ، علمی کاربردی ، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد مجاز به استفاده از آیین نامه پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد نیستند . بر اساس تجربیات سالیان گذشته ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد این دانشگاه ها بر این اساس می باشد :

پردیس خودگردان : دانشگاه های پردیس خودگردان هر ساله با اعلام شرایط اختصاصی به صورت بدون آزمون اقدام به پذیرش دانشجو می نمایند . پذیرفته شدگان بدون کنکور کارشناسی ارشد این دانشگاه ها هم چون سایر دانشجویان ملزم به پرداخت شهریه کارشناسی ارشد می باشند .

غیرانتفاعی : گاها دیده شده که برخی دانشگاه های غیرانتفاعی از دانشجویان استعداد درخشان مقطع کارشناسی خود برای ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دعوت بعمل آورده اند .

علمی کاربردی : در خصوص دانشگاه های علمی کاربردی با توجه به این که این دانشگاه ها در مقطع کارشناسی ارشد پذیرش ندارند بنابراین ثبت نام بدون کنکور هم برای این واحدهای دانشگاهی صورت نمی گیرد .

پیام نور : بسیاری از داوطلبان تصور می کنند کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور ، بدون آزمون بوده و تنها در صورت داشتن شرایط می توانند برای ثبت نام در دانشگاه پیام نور اقدام نمایند . این تصور غلط بوده و متقاضیان رشته های کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور باید در آزمونی که توسط سازمان سنجش برگزار می شود شرکت نمایند . اما باید توجه داشت ساختار این آزمون با کنکور کارشناسی ارشد کاملا متفاوت بوده و داوطلبان به عنوان دانش پذیر در آزمونی شرکت می کنند که سوالات آن از دروس ترم اول طراحی شده است . پس از قبولی نیز به عنوان دانشجو وارد ترم دوم می شوند .

دانشگاه آزاد : ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد به صورت مجزا و هم زمان با انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد صورت می گیرد . فارغ التحصیلان ممتاز کارشناسی دانشگاه آزاد در صورت داشتن شرایط مندرج در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد مجاز به شرکت در این مرحله می باشند .

مطالب مشابه...

0 افکار در “ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *