سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد

یکی از تسهیلاتی که هر ساله سازمان سنجش برای داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد در نظر گرفته و شرایط استفاده از آن را در دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد ذکر می کند ، سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد می باشد . با توجه به این که این سهمیه ها تاثیر مثبتی در کسب رتبه قبولی و انتخاب رشته کارشناسی ارشد دارند ، مورد توجه داوطلبان مشمول این سهمیه ها قرار می گیرند . به عبارت دیگر هر داوطلب در گروه مربوط به سهمیه خود قرار گرفته و نسبت به افراد آن گروه سنجیده می شود . کلیه متقاضیان مشمول سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد که سهمیه آن ها توسط ارگان مربوطه تایید شده ، می توانند طبق ضوابط از تسهیلات مربوط به آن استفاده نمایند . پس از اعلام نتایج اولیه کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ ، تراز ( نمره کل ) ، رتبه داوطلب در سهمیه و رتبه داوطلب بدون سهمیه در کارنامه کارشناسی ارشد درج می شود که ملاک اصلی برای مرحله سرنوشت ساز انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۸ ، رتبه داوطلب در سهمیه می باشد . سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ شامل سهمیه رزمندگان ، سهمیه ایثارگران و سهمیه آزاد می باشد . اگر داوطلبی مشمول هیچ یک از سهمیه های ایثارگران و رزمندگان نشود مشمول سهمیه آزاد خواهد بود . در ادامه به توضیح سهمیه های ایثارگران ۲۵ و ۵ درصدی و سهمیه رزمندگان می پردازیم .

سهمیه رزمندگان کنکور کارشناسی ارشد ۹۸

داوطلبانی که یکی از شرایط زیر را داشته باشند ، مشمول استفاده از سهمیه رزمندگان در کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ می شوند .

الف ) رزمندگانی که از تاریخ ۳۱ شهریور ۵۹ لغایت ۳۱ شهریور ۶۷ حداقل ۶ ماه متوالی یا متناوب به صورت داوطلبانه در مناطق عملیاتی جبهه های نبرد حق علیه باطل حضور داشته اند .
ب ) آن دسته از پرسنل کادر ثابت ، پیمانی و وظیفه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی که علاوه بر میزان موظفی ، از تاریخ ۳۱ شهریور ۵۹ لغایت ۳۱ شهریور ۶۷ حداقل ۶ ماه پیوسته یا ۹ ماه ناپیوسته به صورت داوطلبانه در خطوط مقدم حضور داشته اند .

متقاضیانی که واجد شرایط مذکور بوده و در زمان ثبت نام کد رهگیری ۱۲ رقمی را از ارگان مربوطه دریافت کرده و در فرم ثبت نام درج نموده اند ، در صورت تایید نهایی ارگان ذیربط در سهمیه رزمندگان گزینش می شوند .

نکته قابل توجه این است که مشمولین سهمیه رزمندگان کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ می بایست حداقل ۸۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر رشته محل را کسب نمایند در غیر این صورت جزو مشمولین سهمیه آزاد قرار گرفته و گزینش خواهند شد .

سهمیه ایثارگران کنکور کارشناسی ارشد ۹۸

با توجه به تغییراتی که سال گذشته در سهمیه ایثارگران کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ ایجاد شد ، علاوه بر ۲۵ درصد ظرفیت هر کد رشته محل که به ” همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر ” ، ” آزادگان و همسر و فرزندان آنان ” ، ” جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان ” اختصاص دارد و با عنوان سهمیه ۲۵ درصدی در بین داوطلبان مطرح می شود ، ۵ درصد ظرفیت هر کد رشته محل نیز به ” جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آنان ” و ” همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه ” اختصاص می یابد .
با توجه به افزایش مشمولین سهمیه ایثارگران ، نحوه تخصیص سهمیه ۵ درصدی ایثارگران کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ بدین شکل است : در صورتی که سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران توسط داوطلبان مشمول این سهمیه تکمیل نشود ، خالی مانده آن ابتدا به مشمولین سهمیه ۵ درصدی ایثارگران که شرایط و حد نصاب لازم را داشته باشند تخصیص یافته و اگر باز هم این ظرفیت خالی ماند ، به داوطلبان سهمیه آزاد اختصاص می یابد .
بر اساس قوانین و ضوابط موجود ، حد نصاب نمره متقاضیان مشمول سهمیه ایثارگران می بایست ۷۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در هر کد رشته محل باشد .

تاثیر سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد ۹۸

طبق آن چه در مطالب بالا عنوان شد کلیه داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد در آزمونی جامع و یکپارچه شرکت کرده و به رقابت می پردازند . تراز هر داوطلب بر اساس درصد دروس رشته امتحانی مورد نظر محاسبه شده و رتبه او نسبت به سایر داوطلبان مشخص می گردد . در این مرحله ، مشمولین سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد در صورت کسب حد نصاب لازم با استفاده از تسهیلاتی که سازمان سنجش در اختیار آن ها قرار می دهد ، این فرصت را خواهند یافت تا انتخاب رشته کارشناسی ارشد را با دست بازتری انجام دهند . به عبارت دیگر رتبه این دسته از داوطلبان نسبت به رقبای خود که دارای سهمیه مشابه می باشند محاسبه شده و تحت عنوان رتبه در سهمیه در کارنامه اولیه کارشناسی ارشد ۹۸ درج می شود و به دلیل این که این رتبه نسبت به جامعه آماری کوچک تری مورد محاسبه قرار می گیرد تاثیر مثبتی برای داوطلب خواهد داشت .

مطالب مشابه...

0 افکار در “سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *