مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

تغییرات گسترده در آزمون دکتری در سال های گذشته به مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد نیز سرایت کرده و باعث شده تفاوت های زیادی را نسبت به سال های گذشته در مصاحبه دکتری آزاد شاهد باشیم . در سال های گذشته ۲ شیوه متفاوت در مصاحبه دکتری این دانشگاه انجام می شد که یکی از آنها شیوه متمرکز و دیگری شیوه استانی بود . در شیوه مصاحبه متمرکز ، متقاضیان ورود به دوره دکتری دانشگاه آزاد باید برای مصاحبه به تهران می آمدند که این شیوه منطقی و قابل قبول نبود و مشکلات فراوانی را برای داوطلبان ایجاد می کرد . در شیوه استانی نیز متقاضیان ورود به مقطع دکتری در واحد های یک استان برای مصاحبه به مرکز استان مراجعه می کردند . متولیان دانشگاه آزاد اسلامی ، با بررسی معایب و مزایای هر کدام از شیوه های مذکور ، به این نتیجه رسیدند که شیوه نامه جدیدی برای برگزاری جلسات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ ایجاد نمایند . در این شیوه سعی شده معایب شیوه های قبلی رفع و مزایای آنها پوشش داده شود ، به این صورت که دانشگاه آزاد طبق سند آمایش آموزش عالی به ۱۰ منطقه تقسیم شده و در هر منطقه چند استان قرار گرفته است ، بنابراین متقاضیان ورود به مقطع دکتری برای مصاحبه می توانند به واحد های این مناطق ۱۰ گانه مراجعه کنند . این شیوه کمک می کند تا واحد های استان های مجاور بتوانند با استفاده از اعضای هیات علمی و امکانات یکدیگر ، مصاحبه های دکتری را با کیفیتی مطلوب‌ تر انجام دهند . اما فارغ از این تغییرات ، هر داوطلبی نیاز دارد که راز و رمز موفقیت در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد را بداند . برای همین در این مقاله تصمیم گرفتیم نکات مهمی پیرامون آمادگی روز پیش از مصاحبه ، سوالات احتمالی مصاحبه و همچنین مدارک لازم برای شرکت در مصاحبه آزمون دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ ارائه کنیم .

” عکس العمل شما در مقابل مصاحبه کنندگان تاثیر مستقیمی روی نمرات مصاحبه می گذارد “

آمادگی قبل از روز مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ۹۸

با توجه به اینکه شیوه مصاحبه آزمون دکتری دانشگاه آزاد از سال ۹۷ تغییر یافته است ، بعد از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه ، مشخص می شود که هر داوطلب به چند منطقه آمایشی دعوت به مصاحبه شده است و با توجه به تعداد مناطق آمایشی ای که دعوت به مصاحبه شده است ، در صورت علاقه خود داوطلب باید در زمان مشخص شده توسط دانشگاه ها سر جلسه مصاحبه حاضر شود و مدارک مورد نیاز را به همراه داشته باشد . با این اوصاف ، پیدا کردن اساتید حاضر در جلسه مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد کار آسانی نیست . داوطلبان می توانند از دانشجویان دکتری رشته امتحانی خود که سال گذشته پذیرفته شدند ، سوالاتی پیرامون این که چه اساتیدی ظرفیت خالی دارند ، چه اساتیدی سر جلسه مصاحبه سال گذشته حاضر شدند ، چه سوالاتی را مطرح کردند و در چه زمینه های علمی مشغول به فعالیت هستند ، بپرسند . آن چیزی که به صورت مشترک به داوطلبان دعوت شده به مصاحبه دانشگاه های سراسری و دانشگاه آزاد توصیه می شود ، تسلط کامل بر متن پایان نامه و پوشش و ظاهر مناسب و آراسته است .

راهکار های آمادگی برای روز مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ۹۸

بعد از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه دانشگاه آزاد اعلام شده ، همه جا صحبت از راهکار های آمادگی برای روز مصاحبه و سوالات احتمالی مصاحبه می شود . طبیعتا بسیاری از افراد برای اولین بار دعوت به مصاحبه شدند و نمی دانند باید سر جلسه به چه صورت حاضر شوند . در این قسمت سعی می کنیم مواردی را بیان کنیم که در روند مصاحبه به داوطلبان عزیز کمک شایانی کند .
بهتر است در حین ورود به جلسه مصاحبه با اعتماد به نفس وارد شوید و اعتماد به نفستان را تا لحظه آخر حفظ کنید و به سوالات با عجله پاسخ ندهید . اندکی تفکر قبل از پاسخ دادن باعث می شود جواب سوال را در ذهنتان جمع بندی کنید و به صورت کامل و جامع پاسخ دهید البته بهتر است سوالات را به صورت کوتاه پاسخ دهید چون ممکن است توضیح بیش از حد شما را از هدف و پاسخ اصلی دورتر نماید . بهتر است اگر جواب سوالی را نمیدانید به صراحت بگویید که جواب را نمیدانید و به سمت حاشیه نروید .
بهتر است طی مصاحبه توجه جمع را به سمت مهارت هایتان ببرید و آن ها را با توانایی هایتان آشنا سازید و طی مصاحبه با تمامی اساتید ارتباط چشمی برقرار کنید .
روند مصاحبه در دانشگاه های مختلف متفاوت است اما همیشه روی چند زمینه خاص متمرکز می شوند . معرفی داوطلب و رزومه تحصیلی وی ، نام دانشگاه هایی که در آن ها مشغول به تحصیل بودند ، علت کم بودن بعضی نمرات درسی ، کلیات پایان نامه ارشد ، زمینه کاری مورد علاقه داوطلب از جمله سوالات روز مصاحبه هستند . یکی از سوالاتی که مطرح می شود ، انگیزه داوطلب از تحصیل در مقطع دکتری است . داوطلب باید بتواند علاقه و انگیزه خود را از تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه آزاد به صورت واضح و قابل قبول توضیح دهد . بسیاری از اساتید روی این که داوطلب چه شغلی دارد حساس اند و معتقدند دانشجوی دکتری باید تمام وقت خود را صرف پژوهش و دروس دکتری کند . البته رزومه شغلی ای که در آن تدریس یا پژوهش دیده شود پسندیده است اما اگر دارای شغل تمام وقت باشید ، امکان دارد در این زمینه نمره ای منفی بگیرید .
قطعا مهارت زبان شما مورد ارزیابی قرار می گیرد . بهتر است اگر توانایی اخذ مدرک زبان قابل قبول از نظر دانشگاه آزاد دارید ، قبل از مصاحبه آن را دریافت کنید در غیر این صورت تا قبل از آزمون جامع فرصت خواهید داشت تا مدرک زبان خود را اخذ کنید . در کل اگر به دیکشنری لغات تخصصی رشته خود دسترسی دارید حتما یک دور آن را مطالعه کنید .
در نهایت هر امتیازی که شما در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ کسب کنید محاسبه شده ، با نمره حاصل از آزمون کتبی ( طبق فرمول مخصوص ) جمع شده و در نهایت طبق نمرات ، به فرم انتخاب رشته شما رسیدگی می شود .

مدارک مورد نیاز مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ۹۸

فراهم کردن مدارک مورد نیاز روز مصاحبه از جمله کارهاییست که داوطلبان باید در اسرع وقت انجام دهند . مدارکی توسط دانشگاه ها مشخص می شود که دانشجویان دعوت شده به مصاحبه ، باید در روز مصاحبه آن ها را همراه خود ببرند .البته داشتن بعضی از مدارک الزامی نیست ولی اگر داوطلبی آن مدارک را داشته باشد ، نمره مصاحبه بهتری خواهد گرفت . مدارک شناسایی و مدارک تحصیلی که شامل اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه ، مدرک کارشناسی ارشد یا گواهی معدل و ریز نمره دروس کارشناسی ارشد ، مدرک کارشناسی و ریز نمره دروس کارشناسی ، پایان نامه ارشد و صفحه نمره پایان نامه ارشد می شوند ، مدارکی هستند که هر داوطلب باید آن ها را حتما در جلسه مصاحبه به همراه داشته باشد .
مدارک زبان ، مدارک علمی پژوهشی و … که شامل اصل مقالات پذیرفته شده در تمامی مجلات ، کنفرانس ها ، علمی پژوهشی ، isi و علمی ترویجی ، مدرک آزمون زبان انگلیسی TOEFL، آزمون زبان انگلیسی IELTS ، آزمون زبان انگلیسی TOLIMO یا آزمون زبان انگلیسی MSRT ، گواهی سابقه تدریس در دانشگاه ها ، گواهی ثبت اختراع و عناوین علمی ، کتاب های تالیف و ترجمه شده ، توصیه نامه از دو تن از اساتید مقطع کارشناسی ارشد از جمله استاد راهنما ، رزومه کامل تحصیلی و شغلی ، انگیزه نامه تحصیلی ( SOP ) ( به منظور مشخص نمودن هدف داوطلب از ادامه تحصیل در مقطع دکتری ) ، مدارکی هستند که داوطلبان در صورت داشتن آن ها ، باید در روز مصاحبه به داوران مصاحبه کننده تحویل دهند و نمره مثبت در مصاحبه برای آن ها در نظر گرفته خواهد شد .
دانشگاه آزاد اسلامی یک آزمون زبان انگلیسی به نام آزمون ept برگزار می کند که متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی می توانند در این آزمون شرکت کنند .
آن دسته از افرادی که در انتخاب رشته دکتری ۹۸ شرکت کرده اند ، بعد از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری باید به صورت جداگانه در مصاحبه دکتری شرکت کنند .

هزینه شرکت در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ۹۸

شرکت در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ۹۸ همانند سال های گذشته با پرداخت هزینه امکان پذیر است و هر داوطلب به تعداد دانشگاه هایی که دعوت به مصاحبه شده و قصد شرکت سر جلسه مصاحبه دارد ، باید هزینه جداگانه پرداخت کند . مبلغ شرکت در جلسه مصاحبه در سال ۹۶ ، ۷۰ هزار تومان اعلام شده بود که باید به حساب سیبای دانشگاه آزاد واریز می شد . دقت داشته باشید این مبلغ برای مصاحبه هر منطقه آمایشی و هر رشته گرایش باید بصورت جدا پرداخت شود . به عنوان مثال داوطلبی اگر به سه منطقه آمایشی مختلف و در هر منطقه در دو گرایش مختلف برای مصاحبه دعوت شده باشد ، در صورت تمایل می تواند در ۶ مصاحبه مختلف شرکت کند که در نتیجه باید برای هر کدام از این مصاحبه ها مبلغ جداگانه پرداخت نماید .

تفاوت مصاحبه آزمون دکتری و مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ۹۸

اغلب با این سوال مواجه می شویم که تفاوت مصاحبه دکتری سراسری و مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد در چیست ؟ یکی از تفاوت های مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد با دانشگاه سراسری این است که مصاحبه دکتری آزاد بصورت منطقه ی آمایشی برگزار می شود اما هر داوطلب بعد از اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری و بعد از شرکت در انتخاب رشته دکتری و کسب حدنصاب دعوت به مصاحبه آزمون دکتری در دانشگاه های سراسری به صورت جداگانه برای رشته ی خود به مصاحبه دعوت می شود ؛ حتی اگر همه دانشگاه های انتخابی داوطلب ، در یک منطقه آمایشی واقع شده باشند .

مطالب مشابه...

0 افکار در “مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *