کارنامه نهایی کنکور کارشناسی ارشد

سازمان سنجش پس از برگزاری کنکور کارشناسی ارشد ، نتایج آزمون را در دو مرحله به اطلاع داوطلبان می رساند . در هر یک از این مراحل کارنامه ای در اختیار داوطلبان قرار می گیرد که بر اساس آن وضعیت داوطلب نسبت به سایر رقبا مشخص می شود . کارنامه اولیه کارشناسی ارشد به جزئیات مربوط به رتبه و تراز و وضعیت مجاز بودن داوطلب می پردازد که متقاضیان بر اساس آن در مرحله انتخاب رشته کارشناسی ارشد شرکت می کنند . اما کارنامه نهایی کنکور کارشناسی ارشد به منظور آگاهی داوطلبان از آخرین رتبه قبولی در هر رشته محل و مقایسه آن با رتبه اکتسابی خود منتشر می شود . با نزدیک شدن به زمان اعلام نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ مطالعه این مقاله راهنمای مناسبی برای تجزیه و تحلیل کارنامه نهایی کارشناسی ارشد ۹۸ می باشد .

 

زمان انتشار کارنامه نهایی کارشناسی ارشد ۹۸

طبق روال سالیان گذشته کارنامه نهایی کارشناسی ارشد ۹۸ بلافاصله پس از اعلام نتایج نهایی این آزمون منتشر می شود . پیش بینی می شود زمان اعلام نتایج نهایی کارشناسی ارشد ۹۸ نیمه اول شهریور باشد ، از این رو در همین بازه زمانی شاهد انتشار کارنامه نهایی داوطلبان خواهیم بود . نکته قابل توجه این است که هر ساله پیرو اعلام نتایج سازمان سنجش ، محل قبولی داوطلب هم در دانشگاه سراسری و هم دانشگاه آزاد مشخص می شود . به عبارت دیگر متقاضیان رشته محل های دانشگاه آزاد نیز با مراجعه به سایت سازمان سنجش می توانند نتایج کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۹۸ را مشاهده نمایند . اما کارنامه منتشر شده توسط این سازمان مختص دانشگاه های سراسری بوده و این دسته از داوطلبان برای دریافت کارنامه نهایی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد می بایست به سایت azmoon.org مراجعه نمایند.

نحوه دریافت کارنامه نهایی کارشناسی ارشد ۹۸

متقاضیان برای دریافت کارنامه نهایی کارشناسی ارشد ۹۸ می بایست به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس sanjesh.org مراجعه کرده و پس از ورود به بخش کارشناسی ارشد بر روی لینک مربوط به ” سامانه جامع آزمون تحصیلات تکمیلی ۹۸ ” کلیک نمایند . در صفحه باز شده پس از درج اطلاعات درخواستی میز کار داوطلب به نمایش در می آید . یکی از آیکون های موجود در میز کار داوطلب مربوط به کارنامه نهایی کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ می باشد .

توضیحات کارنامه نهایی کارشناسی ارشد ۹۸

کارنامه نهایی کارشناسی ارشد ۹۸ در واقع همان فرم انتخاب رشته داوطلب می باشد که به ترتیب مورد بررسی قرار گرفته و رتبه داوطلب با رتبه آخرین نفر قبولی مقایسه شده است .

در بخش اول کارنامه نهایی ، مشخصات ثبت نامی داوطلب درج شده است .
در بخش دوم نیز جزئیات مربوط به نتایج اکتسابی داوطلب نشان داده شده است . ستون های مندرج در این بخش به ترتیب عبارتند از : ترتیب علاقه ، کد رشته انتخابی ، رتبه داوطلب ، آخرین رتبه قبولی ، نتیجه

ستون ترتیب علاقه
در این ستون ترتیب رشته محل های انتخابی داوطلب که در فرم انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۸ درج کرده بود نشان داده شده است .

ستون کد رشته انتخابی
در این ستون کد رشته محل های انتخابی داوطلب درج شده است .

ستون رتبه داوطلب
رتبه مندرج در این ستون پس از مقایسه با تمام انتخاب کنندگان این رشته محل محاسبه شده است . به عبارت دیگر کارنامه اولیه کلیه داوطلبانی که این رشته محل را در فرم انتخاب رشته خود درج کرده اند با یک دیگر مقایسه شده و بر این اساس رتبه ای به هر یک از آن ها اختصاص می یابد . در محاسبه این رتبه سهمیه نیز در نظر گرفته شده و مشمولین هر یک از سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد با داوطلبان دارای سهمیه مشابه خود مقایسه می شوند .

ستون آخرین رتبه قبولی
با توجه به ظرفیت پذیرش هر رشته محل ، رتبه آخرین نفر قبولی در بین انتخاب کنندگان این رشته محل در هر سهمیه محاسبه شده و در این ستون درج می شود .

ستون نتیجه
در این ستون انتخاب های شما به ترتیب علاقه بررسی می شود . در صورتی که در رشته محلی رتبه شما پایین تر از رتبه آخرین نفر قبولی باشد آن رشته محل به عنوان محل قبولی شما اعلام می شود و با علامت * در این ستون نشان داده می شود . در صورتی که در این ستون عددی درج شده باشد مفهوم آن در انتهای کارنامه ارائه خواهد شد .

نکته : کارنامه نهایی داوطلبان رشته های امتحانی دارای آزمون عملی شامل بخش سومی است که نمرات پروژه های عملی آن ها در این بخش درج می شود . رتبه این داوطلبان پس از اعمال نمرات دروس تشریحی ( پروژه ) محاسبه شده و در ستون رتبه داوطلب درج می شود .

اعتراض به نتایج کارنامه نهایی کارشناسی ارشد ۹۸

بسیاری از داوطلبان پس از بررسی کارنامه نهایی کارشناسی ارشد ۹۸ به نتایج اعلام شده معترض بوده و به دنبال راهی برای پاسخ به سوالات خود می باشند . هر چند سازمان سنجش کلیه مندرجات کارنامه را به دفعات کنترل و بررسی کرده و از صحت نتایج اعلام شده اطمینان حاصل می کند اما فرصت دوباره ای نیز در اختیار این دسته از داوطلبان قرار می دهد . از این رو متقاضیان برای اعتراض به نتایج کارشناسی ارشد ۹۸ می توانند در مهلت مقرری که از سوی این سازمان اعلام می شود به سایت sanjesh.org مراجعه کرده و از طریق ثبت درخواست در سیستم پاسخگویی سازمان سنجش اعتراضات خود را مطرح نمایند .

هم چنین بعضا با داوطلبانی مواجه هستیم که پس از انتشار کارنامه نهایی به دلیل بی دقتی در نحوه انتخاب رشته ، خواهان بررسی اولویت های بعدی یا تغییر دوره قبولی خود می باشند . سال گذشته سازمان سنجش امکان درخواست بررسی اشتباه در انتخاب رشته کارشناسی ارشد را برای این داوطلبان فراهم کرده بود . در صورت بهره مندی داوطلبان از این قابلیت در سال تحصیلی جدید بسیاری از مشکلات و ابهامات داوطلبان رفع خواهد شد .

مطالب مشابه...

0 افکار در “کارنامه نهایی کنکور کارشناسی ارشد”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *